Siyaset
Giriş Tarihi : 07-02-2020 17:29
Abone ol

Recep Gürkan:Fevzi Pekcanlı Ortak Adayımız Olarak Yarışa Katılacak

CHP Parti binası toplantı salonunda gerçekleştirilen basın açıklamasına Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, İlçe Belediye Başkanları, CHP İlçe Başkanları, Kadın ve Gençlik Kolları, Sivil Toplum Örgütlerinin ve Odaların Temsilcileri, Mahalle Muhtarları ve partililer katıldı.

Recep Gürkan:Fevzi Pekcanlı Ortak Adayımız Olarak Yarışa Katılacak

 

Toplantıda sert konuşan Gürkan, “Partisinin adayı belirlendikten sonra onu içine yüreğine sindirip benim partimin adayıdır deyip onun kolunu daha da yukarıya kaldıran üyeler, partililer lazım.  Geçmişteki örnekler gibi kendin aday olunca partinin kapısından ayrılmayacaksın. Kendin aday olmayınca seçimlerde tatile gideceksin. Seçim zamanı partinin kapısını açmayacaksın hiçbir seçim çalışmasına katılmayacaksın. Sonra örgüt seçimleri gelince ben partiliyim deyip meydanlara çıkıp boy göstereceksin. Cumhuriyet halk Partisi’nin üyeleri buna prim vermez geçmişte vermedi gelecekte de vermeyecek.” ifadelerini kullandı.

 


               Umut Işık/EdirneninSesi -  Fevzi Pekcanlı’nın ortak aday olarak çıkacağını ifade eden Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, “kuşkusuz 2020 itibariyle 97 yaşında olan bu koca çınarın ne demokrasi mücadelesi, ne özgürlük mücadelesi, ne bağımsızlık mücadelesi bitmedi, bitmeyecek. İnanıyoruz ki bu koca çınarın içerisinde ki evlatları altı oklu bayrağı daha ileriye taşımak, daha yukarı çekmek adına hep bir örgütsel mücadele içerisinde, hep bir yarış içerisinde oldular. Bazı deyimlere göre bu bir rekabet, bazılarına göre bu bir yarış, bazılarına göre de daha ileriye taşımak adına bir mücadeleydi. Ama bu yarışlar, mücadeleler asla bir savaşa dönmedi, dönmeyecekte. Biz Cumhuriyet Halk Partisiyiz. Biz Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmuş, ulusal kurtuluş savaşını kazanmış ve bu ülkenin her bir ferdi için, ayrımsız her bir ferdi için demokrasiyi insan haklarını ve özgürlükleri, Misakı milli sınırlarının her tarafına yaymayı, taşımayı ilke edinmiş partinin mensuplarıyız. Bu bağlamda partimizin içinde yarışlar olur, mücadeleler olur ama kavgalar olmaz, savaşlar olmaz. Biz kavgamızı Türkiye Cumhuriyeti’nin hiçbir ferdi ile yapmayız. Ancak Türkiye Cumhuriyeti’ni geriye götürmek isteyenlerle, Türk Milletini karanlığa götürmek isteyenlerle kavga yaparız biz. Bizim kavgamız Cumhuriyetçilerle, Atatürkçülerle, Türk Milleti’ni sevenlerle, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni ilelebet payidar kılmak isteyenlerle olmaz. Bizim kavgamız Atatürk’e hadsizce dil uzatanlarla olur. Bizim kavgamız Cumhuriyet’in değerlerini yok ederek Türkiye’yi cumhuriyet rotasından saptırmaya çalışanlarla olur. Biz onlarla kavga ederiz. Biz ailemizin üyeleri ile tartışırız, kızarız, bazen öfkeleniriz ama asla kırılmayız. Çünkü biliriz ki bu özgürlük ve bağımsızlık mücadelesinde sadece Cumhuriyet Halk Partisi’nin değil, Cumhuriyetin her neferine her daim ihtiyacımız vardır. Bu bağlamda önümüzde ki, 9 Şubatta yapılacak olan il kongremizde de Fevzi Pekcanlı arkadaşımız bir kez daha ortak adayımız olarak yarışa katılacak. Niye yarış diyorum? Bana gelen bilgiler ve kamuoyunda hepimizin de izlediği gibi bir başka arkadaşımız var, bir başka arkadaşımız daha da çıkabilir” dedi.


                “SONUNA KADAR FEVZİ PEKCANLI İLE YOLA DEVAM EDECEĞİZ”
                
 Cumhuriyet Halk Partisi’ne herkesin, her üyenin ve CHP’ye gönül vermiş üye olmasa dahi CHP’de her göreve her makama aday olma hakkı olduğunu dile getiren Başkan Gürkan, “Bu bir haktır. Bundan hiç kimse rahatsız olmaz, olamaz. Ancak bu hakkı kullanırken, Cumhuriyet Halk Partisi’nin ilkelerine tüzüğüne, anayasasına ve 97 yıldır süre gelen geleneklerine, parti tahammüllerine de uymak gerekir. Aykırı davranmamak gerekir. Bir yerde söylenmemiş sözlere alınıp, sanki söylenmiş gibi bir yerlere taşımamak gerekir. Bu bir Cumhuriyet Halk Partiliye yakışmaz. Eğer bu yola Fevzi Pekcanlı ile yola çıkmışsak bilinsin ki sonuna kadar Fevzi Pekcanlı ile yola devam edeceğiz” dedi.


                “HEDEFE BAKARIZ”
                 Adaylık açıklamasını yapan Fevzi Pekcanlı’ya destek olduğunu söyleyen Başkan Gürkan, “Elbette Pazar günü il kongresinde herkes çıkacak, delege arkadaşlarımıza düşüncelerini fikirlerini, duygularını aktaracak. Bende o gün bir arkadaşınız olarak çıkıp orada konuşmamı yapacağım. Tabi orada biraz daha geniş ve uzun konuşacağım. Orada delegasyon daha kalabalık olacağı için nihai konuşmamı orada yapacağım. Bu salonda bu masada yıllardır beraber Cumhuriyet Halk Partisi için mücadele verdiğimiz arkadaşlarımız var. Bu mücadeleler kişisel olarak verilmedi. Bu mücadeleleri kişiler verdi ama kişisellikleri için bu mücadeleleri vermediler. Burada gördüğünüz herkes örgüt içi seçimlerde, örgüt içi yarışlarda zaman zaman aynı blokta, zaman zaman farklı kulvarlar da karşı karşıya yer aldı. Bu Cumhuriyet Halk Partisi gibi demokrasiyi ilke edinmiş bir parti de gayet doğal bir süreçtir. Ama biz Cumhuriyet Halk Partililer sonuca, hedefe bakarız” dedi.


                “HAYATIM BOYUNCA AÇIK TARAF OLDUM”
                
Gürkan, “Örgüt içi seçimlerde nerede olduğun değil, diğer partililerle yarışta nerede olduğun önemlidir. Eğer diğer partilerle olan yarışta yerel ve genel seçimde, referandumda Cumhurbaşkanlığı seçiminde sen partinin, partilinin yanında değilsen, örgüt içi yarışta nerede olduğunun, sadece senin için önemi var. Benim açımdan, bizim açımızdan, Cumhuriyet Halk Partisi açısından ve bu partinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün ilke ve devrimleri açısından senin hiçbir kıymeti harbiyen yok. Çünkü sen Cumhuriyet Halk Partisi’ni kendi ikbalin için mutlak görüyorsun. Çünkü sen Cumhuriyet Halk Partiliyi sadece kendini bir yerlere taşımak için görüyorsun. İşte kavgamız burada başlar bizim. Sen partinin diğer partilerle yaptığı yarışlarda kendine Cumhuriyet Halk Partiliyim dediğin halde hiç meydanda, sahada yoksan kışın üşümemiş yazın terlememişsen o direklerin tepesine çıkıp bayrak asmamışsan gidip partinin parti’nin adayı, adayları için emek vermemişsen ter akıtmamışsan sen hangi partidensin ne önemi var. Diyorlar ki başkanım çok açık taraf oluyorsun; hayatım boyunca açık taraf oldum. Hayatım boyunca hep Mustafa Kemal Atatürk’ün, Türkiye Cumhuriyeti’nin, Cumhuriyet Halk Partisinin tarafı oldum. Bunun için ter akıttım. Bunun için ayaklarıma romatizmalar indi. Bunun gözlerimin görmediği anlar oldu. Şimdi sen o seçimlerde evinde otururken el altından başka partilere, adaylara çalışırken gelip bu koltuğa mı oturacaksın? Oturamayacaksın, oturtmayacak seni bu delege. Böyle particilik, siyaset yok. Geldin bu partide emek verdin ter akıttın inandın mücadele ettin. Aç kaldın titredin başının üzerinde yeri var bu partinin ama seçimlerde kendi partinin adayı yada adaylarıyla bir fotoğraf karesine dahil girmeden bilakis başka partinin adaylarıyla gülümseyerek fotoğraf çektirip sosyal medyanda yayınlıyorsan kusura bakma bu parti seni belki üye olarak tutar ama hiçbir zaman görev vermez. Sen kendini akıllı milleti aptal mı zannediyorsun? Öyle bir şey yok. Bu sözlerim bir şâhısa yönelik değil. Bunu da herkes doğru anlasın bu sözlerim bu durumda olan herkese yönelik” şeklinde konuştu.


“BEN BU YARIŞTA VARIM”
Cumhuriyet Halk Partisi Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı İl Başkanlığı binasında düzenlediği basın açıklamasında adaylık açıklamasını gerçekleştirdi. Pekcanlı, “Bu parti içi demokrasinin güzel bir örneği, Ben bu yarışta varım diyorum. Ve 10 Şubat sabahı partinin kapılarını sonuna kadar açarak AKP ile mücadele etmeye hazırım diyorum. Ben buna inanıyorum. CHP iktidara her zamankinden çok daha yakındır. İnanın zafer yakındır. Değerli yol arkadaşlarım adaylık açıklamamıza katıldığınız için teşekkür ediyorum” dedi.
                İl Başkanlığı için 3’ncü kez aday olan mevcut CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, “Bugün sizin karşınıza İl Başkan Adaylığı için 3. kez çıkışım. Bugün kendimi örgütümüzün vicdanına 3. kez emanet edişim. Ne mutlu ki diğer iki adaylığımızda sizlerin ciddi desteği ile bu yarıştan alnımızın akıyla çıktık. Bugün görüyorum ki yine sizlerin desteği ile bu kongreden de alnımızın akıyla çıkacağız. Çünkü ben biliyorum ki Cumhuriyet Halk Partisi'nde 'emek' yok sayılmaz, Cumhuriyet Halk Partisi'nde 'alın teri' yok sayılmaz. Çünkü Cumhuriyet Halk Partisi üyesi için, delegesi için 'emek en yüce değerdir.' Biz emek verdik arkadaşlar. Bu emeği sadece bugün ya da 4 yıllık İl Başkanlığı döneminde değil, yıllardan beri verdik. Ben bu partinin öz evladı oldum. Yıllarca kimler geldi, kimler geçti. Makamlara aday olan isimler hep değişti ama bizim Cumhuriyet Halk Partisi'ne olan bağlılığımız, görev bilincimiz hiç değişmedi. Çünkü bizim en önemli ilkemiz şu oldu ' bu partinin öz evlatları partisine her koşulda sahip çıkar. Biz böyle öğrendik. Mücadeleyi ve kavgayı öğrendik. Bu kavgaya da ne bir zaman biçtik, ne de bir mekan belirledik. Siyaseti bir hafta sonu hobisi olarak hiç görmedik. Önemli olan kavgadır dedik, önemli olan karanlığa karşı mücadeledir dedik, önemli olan cumhuriyeti koruma ve kollama mücadelesidir dedik. Bu kavga sadece il başkanlığı koltuğunda verilmez, bu kavgayı bazen il başkanlığı koltuğunda İl başkanı olarak, bazen kahvede bir CHP üyesi olarak, bazen sanayi de esnaf olarak, bazen de Türkiye Büyük Millet Meclisinde milletvekili olarak verirsiniz. Asıl önemli olan her zaman mücadele etmektir. Sadece seçim zamanında hatta sadece parti içi seçim zamanında, parti için mücadele ettiğini, Kavga verdiğini söylemek bu mücadelenin ruhuna kimse kusura bakmasın ama uymaz. Hele hele delege seçimlerine ya da kongrelere 10/15 gün kala çalışmakla, mücadele verdiğini söylemekle CHP'ye yeni bir ufuk açılmaz. Bir CHP üyesi için en büyük mücadele seçim zamanında, partisi diğer partililerle yarışırken partisi ve adayı için çalışmaktır. Ben aday olmadığım her seçimde, İl başkanı olmadığım dönemde de partim için hep çalıştım. Yağmur da çalıştım, kar da çalıştım, gece de çalıştım, gündüz de çalıştım. Dün çalıştım, bugün çalışıyorum, CHP’nin iktidarı için yarın da unvanım olsun olmasın çalışmaya devam edeceğim. Çünkü her birimizin çocuklarımıza karşı, torunlarımıza karşı, ülkemize karşı sorumlulukları var. Ben bu sorumluluğu her dönem yerine getirdiğime inanıyorum. Ben inanıyorum ki yine bu Cumhuriyet Halk Partililik dayanışması ile birlikteliği ile AKP iktidarına son verip, yeniden parlamenter rejimi getirerek Cumhuriyet Halk Partisi iktidarını inşa edeceğiz.  Bu parti içi demokrasinin güzel bir örneği, Ben bu yarışta varım diyorum. Ve 10 Şubat sabahı partinin kapılarını sonuna kadar açarak AKP ile mücadele etmeye hazırım diyorum. Ben buna inanıyorum. CHP iktidara her zamankinden çok daha yakındır. İnanın zafer yakındır. Değerli yol arkadaşlarım adaylık açıklamamıza katıldığınız için teşekkür ediyor, her birinizi sevgi ve saygı ile bir kez daha selamlıyorum” dedi.