Dünya
Giriş Tarihi : 17-03-2021 21:18   Güncelleme : 17-03-2021 21:18
Abone ol

Ruhani: Muhafazakârlar yaptırımların kaldırılmasını baltalıyor

İran Cumhurbaşkanı aşırı muhafazakârları hedef aldı. Ruhani, Amerikan yaptırımlarının kaldırılmasını önlemeye yönelik "yıkıcı eylemi" durdurma çağrısında bulundu.

Ruhani: Muhafazakârlar yaptırımların kaldırılmasını baltalıyor

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, aşırı muhafazakâr rakiplerini, haziran ayında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde Amerikan yaptırımlarının kaldırılmasını yönelik çabaları baltalamakla suçladı. 

Ruhani, televizyonda yaptığı açıklamada, “Bir parti ya da bir kişi, yaptırımların sona ermesini bir saat bile geciktirse bu, İran ulusuna ihanettir” dedi.

İran cumhurbaşkanı, daha fazla bilgi vermeden, “Yolu tıkayan küçük azınlık, bu yıkıcı eylemini durdurmalıdır” diye konuştu.

ABD Başkanı Joe Biden, Tahran’ın uyması koşuluyla ABD’nin 2015 yılında imzalanan İran nükleer anlaşmasına geri dönmeye niyetini açıklamıştı. Eski Başkan Donald Trump, 2018 yılında anlaşmadan çekilerek İran’a yaptırım uygulamaya başlamıştı.

İran, bunun üzerine anlaşmayı ihlal ederek, izin verilen düzeyin ötesinde uranyum zenginleştirmeye başlamıştı. Viyana anlaşmasını canlandırmak için iki taraf da ilk adımın karşıdan gelmesini bekliyor.

Hasan Ruhani, “Yaptırımların kaldırılması için bugün koşullar her zamankinden daha iyi. Amerikalılar, anlaşmaya geri dönmeye hazır. Ama sözler yetmez, eylem bekliyoruz” dedi.

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, salı günü, İran’daki iç durumun nükleer konusundaki görüşmelerin başlamasını geciktirdiğini söylemişti.

Pragmatik bir kişi olarak algılanan Hasan Ruhani’nin başkanlık dönemi, uluslararası planda, 2015 yılında Viyana’da imzalanan nükleer anlaşmasıyla dikkati çekmişti.

Ilımlı ve pragmatist bir lider olarak görülen Ruhani, 2013 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde İran'ın yedinci Cumhurbaşkanı olmuştu. İki dönem Cumhurbaşkanı seçilen Ruhani, üçüncü bir dönem için aday olamıyor. 

İranlı muhafazakârlar, Amerikan yaptırımlarının Ruhani’nin el uzatma politikasının başarısız olduğunu kanıtladığı görüşündeler. 

Gözlemciler, Viyana anlaşmasının yeniden canlandırılması konusunda ilerleme olmamasının, Hasan Ruhani’nin yerine ılımlı adayların seçilme şansını azaltabileceğini düşünüyor.

Ajans Bizim