Dünya
Giriş Tarihi : 03-04-2021 13:39   Güncelleme : 03-04-2021 13:39
Abone ol

Rus mahkemelerinden Twitter'a ceza

Rusya’da görülen üç ayrı davada Twitter'a yaklaşık 9 milyon Ruble para cezası verildi.

Rus mahkemelerinden Twitter'a ceza

Moskova merkezli TürkRus'un haberine göre, başkentteki bir mahkeme, Twitter’ı, ‘Rusya Federasyonu yasaları gereği erişime engellenmesi gerekli olan içerikleri kaldırmamaktan’ suçlu bulduğu kaydedildi. Sosyal medya şirketine 3 milyon 200 bin ruble para cezası verilmesi kararlaştırıldı. 

Başkent Moskova’nın Taganskiy bölgesinde yer alan mahkemede görülen 2 ayrı davada ise Twitter'a, ''çocuk ve gençleri zararlı ya da yasadışı eylemlere teşvik eden içerikleri kaldırmamak'' suçlamasıyla 2 milyon 400 bin ruble ve 3 milyon 300 bin ruble para cezaları  verildi. 

Böylece, Rusya'da görüle üç ayrı davada verilen para cezası miktarı 8 milyon 900 bin Ruble'ye ulaştı. Bu cezaların toplamı yaklaşık 120 bin dolara denk geliyor. 

Mahkemenin kararlarına göre, Twitter’ın belirlenen para cezasını ödemek için 60 gün süresi bulunuyor. Bu, Twitter'ın kararları temyize götürmemesi durumunda Haziran ortasına cezaları ödemek zorunda kalacağı anlamına geliyor.

Twitter yönetiminden Rus mahkemelerinin kararına ilişkin henüz açıklama yapılmadı. 

Rusya’nın medya denetiminden sorumlu birim, ''çocuk ve gençleri zararlı ya da yasadışı eylemlere teşvik eden cinsten içerikleri uyarılara rağmen kaldırmadığı'' gerekçesiyle Twitter’a erişimi yavaşlatmıştı.

Ajans Bizim