Dünya
Giriş Tarihi : 01-07-2021 11:28   Güncelleme : 01-07-2021 11:28
Abone ol

Rusya-Çin dostluk ve işbirliği antlaşması yenilendi

Rusya Devlet Balkanı Putin, Çin-Rusya antlaşmasının, dünyanın bugünkü koşullarında dünya işlerinde düzenleyici bir role sahip olduğunu söyledi.

Rusya-Çin dostluk ve işbirliği antlaşması yenilendi

Rusya ve Çin bugün, iki ülke arasında 20 yıl önce imzalanan dostluk ve işbirliği antlaşmasını, Batı ile ilişkilerinin gerginleştiği bir dönemde beş yıl yeniden uzattıklarını açıkladı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, video konferans yoluyla Çinli mevkidaşı Xi Jinping ile görüştü ve 2001 yılında imzalanan ikili Çin-Rusya paktının, iki süper gücün ulusal birliği savunmasına ve toprak bütünlüğüne destek olduğunu söyledi.

Kremlin’den yapılan açıklamaya göre, Putin, “Bugünün dünyasında bu tür anlaşmaların önemi büyüktür. Artan jeopolitik türbülanslar, silahlanmanın kontrolü anlaşmalarının bozulması ve dünyanın çeşitli bölgelerinde çatışma potansiyelinin büyümesi bağlamında Rusya-Çin işbirliği dünya işlerinde düzenleyici bir rol oynamaktadır” dedi.

Putin, anlaşmanın Şubat 2022’de sona ermesinden sonra otomatik olarak beş yıllık bir süre için yenileceğini belirtti.

Moskova ile Washington ve diğer batılı ülkeler arasındaki ilişkiler, soğuk savaştan bu yana Rusya’nın Amerikan seçimlerine müdahalesi ve Rusya tarafından 2014’te Kırım’ın ilhak edilmesi nedeniyle en düşük seviyede bulunuyor.

Putin ve ABD Başkanı Joe Biden haziran ortasında Cenevre’de yapılan zirvede siber güvenlik ve silahların kontrolü konusunda, ilişkilerin gergin olmasına rağmen bazı ortak noktalarda İşbirliği yapma kararı almıştı.

Ajans Bizim