Sağlık
Giriş Tarihi : 30-06-2021 09:16   Güncelleme : 30-06-2021 09:16
Abone ol

Rusya: Covid-19'a karşı ''6 ayda bir yeniden aşı olun" önerisi

Sputnik V aşısını bulan Gamaleya Tıp Merkezi'nin Başkanı Prof. Aleksander Gintzburg, koronavirisün alttürlerine karşı altı ayda bir aşı olunmasını önerdi.

Rusya: Covid-19'a karşı ''6 ayda bir yeniden aşı olun

Rusya'da Covid-19 vakalarında ölü sayısı rekor kırarken, özellikle Moskova için "kritik durum "uyarısı gelmeye devam ediyor.  Sputnik V aşısını bulan Gamaleya Tıp Merkezi'nin Başkanı Prof. Aleksander Gintzburg, koronavirüsün sürekli mutasyonları nedeniyle ölüm oranının şu anki yüzde 1-2'den yüzde 5-10'a çıkabileceğini söyledi ve herkesi süratle aşı olmaya çağırdı.

 Gintzburg, özellikle son birkaç hafta içinde Delta alttürü ile durumun kritik hal aldığını, Covid-19'a neden olan türün sürekli mutasyona uğradığını söyledi. 

 Rus bilim adamı, Sağlık Bakanlığı'nın daha önce hasta olanlar da dahil olmak üzere, aşı yaptıranların altı ayda bir koronavirüse karşı yeniden aşı yaptırmaları tavsiyesini destekledi.

 Bu arada, Gamaleya Merkezi'nin bilimsel çalışma grubu müdür yardımcısı Denis Logunov, Covid-19'a karşı geliştirilen aşıların Delta alttürüne karşı daha az etkili olduğunu söyledi.

 6 ayda yeniden aşı

 Rusya Sağlık Bakanı Mihail Muraşko, Rusların ilk aşılama veya hastalıktan altı ay sonra koronavirüse karşı yeniden aşı yapabileceklerini söyledi. 

 Muraşko, “Metodolojik önerilerde değişiklikler yaptık, Rusya'daki olumsuz durumu dikkate alarak, hastalıktan veya önceki aşılamadan altı ay sonra yeniden aşı yapılmasına izin verilecek. Sürü bağışıklığı sağlandıktan ve durum stabil hale geldikten sonra yılda bir kez aşı yapılabilir” dedi. (TürkRus)

Ajans Bizim