Dünya
Giriş Tarihi : 09-07-2021 09:28   Güncelleme : 09-07-2021 09:28
Abone ol

Rusya, domateste karantina listesini genişletti

Rusya Federal Veterinerlik ve Bitki Sağlığı İzleme Servisi (Rosselhoznadzor), domateslerde görülen ve son dönemde dünyada giderek yaygınlaşan ToBRFV virüsüne karşı önlemleri sıkılaştırdı.

Rusya, domateste karantina listesini genişletti

Konuya ilişkin açıklamaya göre, Avrasya Ekonomik Birliği Komisyonu, birliğe üye Rusya, Belarus, Kazakistan, Ermenistan ve Kırgızistan'a bu virüsü içerme ihtimali bulunan ürünlerin alınmamasını kararlaştırdı.

''Domates kahverengi rugoz meyve virüsleri''nin (ToBRFV) çok hızlı yayılmaları ve agresif oluşları nedeniyle yerli tarım endüstrisi için çok ciddi risk oluşturduğu belirtildi. Bu virüsler, 7 Temmuz 2021 tarihinden itibaren bu virüsler “karantina” listesine dahil edildi. 

Rusya, 1 Aralık 2020 tarihinde Türkiye’den domates ithalatını sınırlandırma kararı almıştı. Geçen ay,Türkiye'den domates ithalatı kotası  250 binden 300 bin tona yükseltildi. (TürkRus)

ToBRFV nedir

Avrupa ve Akdeniz Bitki Koruma Örgütü (EPPO) verilerine göre, virüs ilk defa 2014’te Ürdün ve İsrail’de raporlandı. ''Kahverengi rugoz meyve virüsleri'' (ToBRFV) keşfedilmesinin ardında ABD  (Kaliforniya),  Meksika, Almanya, İtalya, Fransı, İspanya Suudi Arabistan ve Türkiye’de de doğrulandı

Tobamovirüsler grubuna ait bir tür olan ToBRFV'nin önde gelen konakçıları domates ve biberler. Enfekte domates fidelerinin yapraklarında sarılaşma, mozaik desenler, ara sıra yaprak daralması ve yumrulanma şeklinde başlıyor. görülüyor. Domateslerin renklenmesi etkileniyor, üzerlerinde kahverengi lekeler oluşmaya başlıyor ve ham kalıyor. 

Ajans Bizim