Gündem
Giriş Tarihi : 09-07-2021 09:26   Güncelleme : 09-07-2021 09:26
Abone ol

Rusya: EURO 2020'da başarılı olamadı, sözleşmesi feshedildi

Rusya Futbol Federasyonu, 2018'deki başarısını Euro 2020'de gösteremeyen, milli takım antrenörü Stanislav Çerçesov'un sözleşmesini feshetme kararı aldı.

Rusya: EURO 2020'da başarılı olamadı, sözleşmesi feshedildi

Rusya Futbol Federasyonu, EURO'da başarılı olamayan milli takım antrenörü Stanislav Çerçesov ile olan sözleşmesini feshetme kararı aldı. 

Rusya Futbol Federasyonu’nun Telegram hesabından yapılan açıklamada, “Stanislav Çerçesov ile yapılan görüşme sonunda sözleşmesinin feshedilmesi kararı aldık. 2022 Dünya Şampiyonası eleme maçlarına hazırlaması için milli takım antrenörlüğü görevi adaylarını aramaya başladık” denildi.

Çerçesov’un görevden ayrılması olasılığı, Rus milli takımının Avrupa Futbol Şampiyonası’ndaki performansının beklentileri karşılamamasının ardından değerlendirilmeye başladı. 2016 yılında milli takımın başına geçen Çerçesov, 2018 yılında Dünya Kupası'nda gösterdiği başarıyı Euro 2020’de gösteremediği için yoğun eleştirilere maruz kalmıştı. 

Çerçesov geçen hafta görevden ayrılması olasılığıyla ilgili soruya ''henüz böyle bir şeyi düşünmediği'' yanıtını vermişti.

Devlet nişanı verilmişti

Çerçesov, Ağustos 2016’da Rusya milli takımının başına getirilmişti. 2018 yılında Rusya’nın ev sahipliğinde gerçekleşen dünya şampiyonasında Rus milli futbol takımı tarihinin en iyi sonucunu elde etmiş ve çeyrek finale gitmişti.

2018’deki başarılı performansın ardından, Çerçesov, FIFA’nın yılın en iyi antrenör adayları arasında girmişti. Rusya Futbol Federasyonu da kendisiyle yapılan sözleşmeyi uzatmıştı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Rus millilere Kremlin’de ağırlamış, Çerçesov’a da devlet nişanı verilmişti.

Sonbaharda Rus milli takımı düşüşe geçmeye başladı, EURO 2020’de başarılı bir performans gösteremedi. Rusya milli takımı 21 Haziran’da Danimarka ile olan maçı 4:1 skorla tamamladı ve turnuvaya veda etti.

''Putin'den fazla maaş''

Bir süre önce, Novıye İzvestiya gazetesi, “Çerçesov neden Putin’den 22 kat fazla maaş alıyor?” sorusunu başlığa taşıdı.

Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 2020’de 9,7 milyon ruble (ayda 9 bin Avro) gelir elde ettiği belirtilen haberde, Çerçesov’un ise yıllık maaşının 2,4 milyon Avro (ayda 200 bin Avro) olduğu belirtildi.  

Bu rakamın, bonuslarla 3 milyon Avro’yu bulduğuna işaret eden gazete, “Rusya A Milli Takım Teknik Direktörü bugünkü kurla yılda yaklaşık 218 milyon ruble kazanıyor, yani ayda 18 milyon rubleye yakın. Bu, Başkan Putin’in gelirinden yaklaşık 22 kat fazla. Çerçesov’un kalifiye düzeyinin ve sorumluluk anlayışının Putin’den 22 kat fazla olduğuna kimse inanabilir mi?” yazdı.

Çavuşoğlu ile benzerliği

Çerçesov'un Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun benzerliği şubat ayında haberlere konu olmuştu. 

Çavuşoğlu, Şubat ayında, Antalya'da bulunan Çerçesov'u doğum günü için davet etmişti. Rusya Milli Takımı'nın Twitter hesabından yapılan paylaşımda Çerçesov'un Antalya'da Çavuşoğlu'yla bir araya gelerek doğum gününü kutladığı belirtilmişti.

İkilinin benzerliği sosyal medya kullanıcıları arasında "Neden fotoğrafta iki Çerçesov var da Çavuşoğlu yok?", "Hangisi Çerçesov?" gibi yorumlara konu olmuştu.  (TürkRus)

Ajans Bizim