Gündem
Giriş Tarihi : 29-03-2022 10:22

Rusya-Ukrayna İstanbul görüşmeleri

Rusya'nın Ukrayna'ya 24 Şubat'ta başlattığı saldırının ardından, taraflar bugün İstanbul'da bir araya geliyor.

Rusya-Ukrayna İstanbul görüşmeleri

Süfyan Kızılarslan / Ajans Bizim

Rusya heyeti dün akşama doğru, Ukrayna heyeti ise gece özel uçakla İstanbul'a geldi ve konaklayacakları otele yerleştirildiler. 

Görüşmelerin, Cumhurbaşkanlığının Dolmabahçe'deki Çalışma Ofisi'nde saat 10:30'da başlaması öngörülüyor. Dışişleri Bakanlığından yetkililerin de toplantı öncesinde Rusya ve Ukrayna heyetleriyle bir araya gelerek kısa bir görüşme yapması bekleniyor. 

Heyetler arasındaki görüşmelerin yarın da devam etmesi planlanıyor. 

Öncelik ateşkeste

Rusya ve Ukrayna heyetleri, Belarus'ta yapılan toplantıların ardından yaklaşık iki hafta sonra ilk kez yüz yüze görüşecekler. Daha önce video konferans yoluyla bazı toplantılar yapılmıştı. 

Ukrayna tarafı, müzakerelerdeki en büyük önceliğinin ateşkesi sağlamak olduğunu belirtiyor. Uzmanlara göre, ilerleme umudu zayıf görünmekle birlikte tarafların bir masa etrafında bir araya gelmesi önemli.

"Egemenlik hakları pazarlık konusu değil" 

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, ülkedeki ulasal kanala yaptığı açıklamada, görüşmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

Kuleba, "Devlet başkanımız heyetimize çok net talimatlar verdi. İnsanlar, toprak ve egemenlik üzerine pazarlık yapmayacağız. Pozisyonumuz beton gibi serttir ve uluslararası hukuktan, Ukrayna ordusundan, Rusya'ya uygulanan uluslararası yaptırımlardan, savunmamız için Ukrayna'ya aktarılan ve aktarılmakta olan silahlardan güç almaktadır" dedi.

Kuleba, müzakerelerde referandum konusunun konuşulmayacağını, bunun Ukrayna'nın iç meselesi olduğunu kaydetti ve ekledi:  "Türkiye'deki müzakerelerde asgari talebimiz insani sorunların çözümü, azami talebimiz ise ateşkes ve bunun için sürdürülebilir anlaşmanın sağlanması olacaktır." 

Ukrayna İçişleri Bakanlığı Danışmanı Vadim Denişenko, görüşmelerde, herhangi bir ilerleme olacağından şüphe ettiğini söyledi.

Üst düzey bir ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in savaşı sona erdirmek için taviz vermeye hazır görünmediğini belirterek, ilerleme umutları konusunda benzer şüpheler dile getirdi.

Kremlin sözcüsü Dmitri Peskov ise müzakerelerin şu ana kadar önemli bir ilerleme sağlamadığını, ancak yüz yüze görüşmeye devam etmenin önemli olduğunu söyledi. 

AdminAdmin