Gündem
Giriş Tarihi : 01-04-2022 13:51

Şakalaşsak mı şakalaşmasak mı?

Dünya çapında acıların yaşandığı günlerde, gülmeyi unutmamak dürtüsüyle yapılan şakanın boyutları nerelere varacak kestirmek pek mümkün değil ama eş dost bile olsa birilerine “Nisan 1 şakası” yapmak içimizden gelecek mi acaba!

Şakalaşsak mı şakalaşmasak mı?

Safa Tekeli / Ajans Bizim

Dünya çapında acıların yaşandığı günlerde, gülmeyi unutmamak dürtüsüyle yapılan şakanın boyutları nerelere varacak kestirmek pek mümkün değil ama eş dost bile olsa birilerine “Nisan 1 şakası” yapmak içimizden gelecek mi acaba! Bu “Nisan 1!” şakaları, 1564 yılında Fransa’da ortaya çıkıyor. 16. yüzyıl başlarında Fransa’da yılbaşı 25 Mart’ta kutlanıyor ve festival 1 Nisan’a kadar sürüyordu. 1564’te Gregoryen takvimin kabul edilmesiyle “1 Ocak” günü yeni yılbaşı oluverdi. Elbette, bu yeni duruma ayak direyenler çıktı, unutkanlar da cabasıydı. Ve bu kişiler, yeni takvime uyum sağlayanların gazabına uğradılar. Asılsız davetiyeler ve türlü şakaların hedefi oldular. Bu sırada Güneş, Balık burcundan çıktığı için, bu kişilere “Nisan balığı” (Poisson D'avril) denildi. Napoleon da Avusturyalı Marie-Louise ile 1 Nisan 1810’da evlenince, “Nisan balığı”ndan nasibini aldı.

Bizde de “Resimli Şark” dergisinin Nisan 1931 tarihli 4. sayısında Nisan 1 şakalarının ortaya çıkışı anlatılır ve “Bu âdeta bir nevi usul ve her kavmin âdetlerine karışmış enternasyonal bir âdet olmuştur. Zaten alay, eğlence insanların en büyük ihtiyacı değil midir? Ortada her çeşit alayın mubah görüldüğü bir gün de olunca, şu halde neye biz de kabul etmeyelim?” denilir.

Savaş acılarının yaşandığı bir dünyada şaka yapmak da gülmek de zor aslında!

Balıkçıların Nisan 1 sürprizi

Yine de yaşam sürüyor ve bu topraklarda yaşayanlar, hiçbir fırsatı kaçırmamaya gayret ediyor! 1979 yılı 1 Nisan günü de öyle oldu. İstanbullular, balıkçıların sürpriziyle sevindiler: Kumkapı Balıkçıları Dayanışma Derneği, 1-7 Nisan haftasını Balık Bayramı ilan etmişti. Kumkapı'da iki saat içinde halka 1,5 ton balık dağıtıldı. Kumkapılı balıkçıların ulvi bir amaçları vardı: “Millî servet balık neslini, bilinçli avlanma ile korumak. Balık neslini çoğaltmak ve balık fiyatlarını düşürerek halka ucuz balık yedirmek.”

Demek ki o sıralar Marmara’da balık bolluğu varmış ve güzelim Marmara kıyıları henüz müsilajdan nasibini almamış! 

Bakalım 1 Nisan’da başka neler olmuş:

*Vezüv Yanardağı’nın patlamasıyla, MS 79’un 24 Ağustos günü lavlar altında kalarak yok olan Pompei kentinin harabelerinde, ilk kazı çalışmalarına 1 Nisan 1748 tarihinde başlanmıştı. Pompei kenti ilk kez 16. yüzyıl sonlarında, bir tünel inşaatı sırasında, mimar Domenico Fontana tarafından keşfedilmişti.

*1 Nisan 1901 tarihli gazetelerde, “İstanbul'da deprem” haberleri vardı. Özetle, “Dün sabah şehrimizde şiddetli bir deprem meydana gelmiştir. Rasathaneye ulaşan bilgiye göre deprem,, Maltepe, Pendik, Şile ve Sofulu'yu daha çok etkilediği gibi Edirne’de dahi hissedilmiştir” bilgisi veriliyordu.

*Zarif duruşuyla sinemanın en büyüleyici yıldızlarından biri olan Marlene Dietrich’i starlar arasına katan “Mavi Melek” (Der Blaue Engel) adlı filmin galası 1 Nisan 1930’da yapılmıştı. Bir Alman polis görevlisinin kızı olan ve sinemaya 1923 yılında figüran olarak başlayan Dietrich’i dünyaya tanıtan filmi, Josef Von Sternberg yönetmişti.

*1965 yılının 1 Nisan günü, “Nüfus Planlaması Kanunu” kabul ediliyor ve nüfus artış hızının ekonomik gelişme üzerindeki baskısını azaltmak amacıyla hazırlanan kanun çerçevesinde başlatılan çalışmayı yürüten Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı görevlileri, fabrikalarda nüfus planlamasına yönelik seminerler vermeye başlıyorlardı.

*1 Nisan 1979’da İran’daki önemli gelişmede; İran Şahı Rıza Pehlevi’nin sürgüne gidişinden iki hafta sonra, 1 Şubat’ta İran’a dönen ve İran Devrimi’nin simgesi hâline gelen Ayetullah Humeyni, İran İslam Cumhuriyeti’nin kurulduğunu ilan etmişti.

AdminAdmin