Gündem
Giriş Tarihi : 14-07-2016 10:09   Güncelleme : 14-07-2016 10:09

Şanlıurfa ve Ermenistan arasında 'lavaş ekmeği' krizi

Şanlıurfa fırıncıları tarafından yapılan lavaş ekmeğe (açık ekmek) Ermenistan sahip çıktı. UNESCO’ya başvuran Ermenistan, lavaş ekmeği tescilledi. Lavaş ekmeğin Ermenistan’a tescillenmesi Urfalıların tepkisini artırdı. Lavaş tartışması uluslararası düzeyde sürüyor.

Şanlıurfa ve Ermenistan arasında 'lavaş ekmeği' krizi

Lavaşın Şanlıurfalılara ait olduğunu savunan fırın ustası Salih Demir, “Zaten elimizden almadıkları bir ekmeğimiz vardı. Ona da sahip çıktılar. Gitsinler sahip çıkacak başka şeyler bulsunlar. Ekmeğimize, patlıcanımıza, isotumuza, domatesimize her şeyimize sahip çıkıyorlar.” dedi. Bir başka lavaş ustası Abuzer Döğmeci ise “Ermenilerin bir taş fırınları var mı ki lavaşı da pişirsinler? Onların bahsettikleri lavaş ekmek değil. Sacın üzerinde yapılan normal bir ekmek.” diye konuştu.

Şanlıurfa Fırıncılar Odası Başkanı Mehmet Emin Karaatlı, lavaş patentini almak için başvuruda bulunduklarını belirterek, “4 ülkenin itirazı karşısında UNESCO’nun patent talebi durduruldu. Biz yine iddia ediyoruz. Geçen yıl da yine çalışmalarımız oldu. Gerek Türkiye halkı, gerek Şanlıurfalı vatandaşlarımıza bilgi vermek amacıyla görsel ve yazılı basında bunları dile getirdik. Şu anda biz ülke dışında patentin haricinde de kendi ülkemizde de lavaşın hangi ile ait olduğu çelişkisi içerisindeyiz. Biz lavaş ekmeğinin, kebabın anavatanı olan Şanlıurfa’ya ait olduğunu iddia ediyoruz. Bu konuda gerekli çalışmayı yapıp başvuruda bulunduk. Patent almak için. Gayet güzel şekilde çalışmalar devam ediyor. Puan sıralamasında da en yüksek dereceyi yakalamış durumdayız. Yine Ermenistan’ın başvurması konusuna gelince de bir zamanlar burada birlikte yaşarken, burada öğrenip daha sonra gittikleri ülkelerinde bu sanatı icra etmişlerdir. İlla ki icra etmeye de devam edeceklerdir. Lavaşın patentini almak için de başvurmuşlardır. Ancak biz şuna dayanarak diyoruz ki kebabın anavatanı Şanlıurfa olduğu için lavaşın anavatanı da Şanlıurfa’dır. Ülke dışı haricinde ülke içinde de lavaşın anavatanı Şanlıurfa’dır. Evde yapılan ev ekmekleri de yine lavaş sınıfındadır. Biz Şanlıurfa olarak ülke içerisindeki patenti alacağız, daha sonra da UNESCO’ya başvurarak bu patenti ülkeye kazandıracağız. Bunun çalışmasını yapıyoruz.” ifadelerini kullandı. 

 
 
CİHAN

 

AdminAdmin