Siyaset
Giriş Tarihi : 07-01-2022 17:27   Güncelleme : 07-01-2022 17:27
Abone ol

'Saraydan Talimat Mı Geldi'

CHP Aydın Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Üyesi Süleyman Bülbül, MEB'in talebi üzerine CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na yanıt veren Danıştay’la ilgili açıklama yaptı.

'Saraydan Talimat Mı Geldi'

CHP Aydın Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Üyesi Süleyman Bülbül, MEB'in talebi üzerine CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na yanıt veren Danıştay’la ilgili açıklama yaptı.
Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) sonrası yapılan mülakatlar tartışma yaratmış, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da 30 Aralık'ta konuyu görüşmek üzere Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'i makamında ziyaret edeceğini duyurmuştu. Fakat MEB’in kapıları Kılıçdaroğlu’na kilit vurulmuştu. Gelişmeler üzerine CHP Lideri Kılıçdaroğlu'nun “Danıştay’ın verdiği bir karar var. Mülakatta artı 3 eksi 3 puan verebilirsiniz diyor” açıklamaları üzerine MEB'in talebinin ardından Danıştay açıklama yaptı.
SARAY İSTEDİ DANIŞTAY YANITLADI
Danıştay tarafından Bakanlığa gönderilen cevap yazısında, "Kayıtlarımızda yapılan detaylı inceleme ve araştırmalar neticesinde, kamu kurum ve kuruluşlarınca personel alımına ilişkin yapılan sözlü sınavlarda (mülakatlarda) puanlama yapılırken, yazılı sınav puanının üç puan altında veya üç puan üstünde puan verilebileceğine ilişkin bir Danıştay kararına rastlanmamıştır" ifadelerine yer verildi.
“SİYASETİN İŞİNE KARIŞMAKTAN VAZGEÇİN”
CHP Aydın Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Üyesi Süleyman Bülbül de Danıştay’ın Bakanlık talebi üzerine CHP liderine yanıt vermesine ilişkin konuştu. CHP’li Bülbül yaptığı açıklamada, “Bu açıklama yargının, yürütmenin emrinde olduğunun bir kanıtıdır. Saray talimatı ile açıklama yapan Danıştay, yargının siyasallaşmasına bir örnektir. AYM ve AİHM kararını uygulamayan sözde bağımsız yargı, Saray'ın talimatıyla Genel Başkanımıza cevap arar hale gelmiştir. Şaibeli puanlar verdiğiniz mülakatları ‘AK’lamak için; karar arayışından da hayatın olağan akışına aykırı puanlardan da siyasetin işine karışmaktan da vazgeçin! Önce AYM ve AİHM kararlarını uygulayın. Sarayın değil halkın çıkarlarını gözetin” dedi.