Siyaset
Giriş Tarihi : 09-04-2021 14:05   Güncelleme : 09-04-2021 14:05
Abone ol

Sarıgül: Amirallerin bildiri yayımlanma zamanı ve usulü yanlıştır

Türkiye Değişim Partisi Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, Kurucular Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, yüz yüze eğitime acilen ara verilmesini istedi.

Sarıgül: Amirallerin bildiri yayımlanma zamanı ve usulü yanlıştır

Türkiye Değişim Partisi Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, Kurucular Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, yüz yüze eğitime acilen ara verilmesini istedi. 

Türkiye’nin başta ekonomik olmak üzere, sosyal ve toplumsal açıdan zor günlerden geçtiğini Covid-19 salgını yüzünden endişelerin arttığını belirten Mustafa Sarıgül, yüz yüze eğitime acilen ara verilmesini istedi. Amiraller bildirisinin yayımlanma zamanı ve usulünün yanlış olduğunu ifade eden Sarıgül, “Konu yargı sürecindedir ve demokrasinin olmazsa olmazı “bağımsız Türk yargısına” inancımız tamdır” dedi. 

 Sarıgül’ün açıklamaları şöyle: 

Esnafın, köylünün, işçinin, memurun, atananın, atanamayanın, derdi başından aşıyor hal böyleyken, “asla tartışma konusu edilmeyecek” konularda, gereksiz, zaman ve emek harcanıyor, yapay gündem oluşuyor, gerçek sorunlardan uzaklaşılıyor. Biz, başta Türk Silahlı Kuvvetlerimiz olmak üzere hiçbir kurumumuzun menfaatine olmayan, darbe ve muhtıra travmalarını tetikleyen bu tartışmaları, kısır, gereksiz ve yanlış buluyoruz.

Bu aşamada ve son kez, sadece ana başlıkları ile görüşümüzü ve konuyla ilgili düşüncelerimizi net olarak ifade etmek isteriz.

-1936 Montrö sözleşmesi bizim kırmızı çizgimizdir. Karadeniz’in huzuru ve teminatıdır

- Amirallerin bildiri yayımlanma zamanı ve usulü yanlıştır.  Nitekim, hukukta, “usul, esastan önce gelir”. 

- Konu yargı sürecindedir ve demokrasinin olmazsa olmazı “bağımsız Türk yargısına” inancımız tamdır.

Ülkemizde, bu kısır konuşmaların ötesinde ve çok daha mühim ve vahim olmak üzere “gerçek” ve “bir an evvel çözülmesi gereken” sorunlarımız vardır.

Aşıya erişim, evlatlarımızı teslim ettiğimiz, öğretmenlerimiz başta ve ivedilikle olmak üzere, basın kartı olmayan, vefakar 24 saat halkın içinde ve risk altında olan, yerel basın çalışanlarımıza, sağlanmalıdır. 

Nisan ayına yeni girdiğimiz şu günlerde hemen şimdi öğretmenlerin aşılanmasına başlansa bile aşının etkin hale gelebilmesi için gerekli olan her iki fazın tamamlanması dönem sonunu bulacaktır. Bu şartlar altında sürdürülen yüz yüze eğitim pozitif vaka sayılarını artıracağından acilen ara verilmelidir.

Her türlü risk ortamında gece gündüz çalışan değerli basın mensuplarından önce Cumhurbaşkanlığı ve TBMM’ye giren gazeteciler ile sarı basın kartı olanlar aşı olabilmektedir. 

Basın kartı olmayan özellikle yerel basın çalışanları, aşıya ulaşamamaktadır ve büyük tehlike altındadırlar. 

Ayrımcı uygulama yapmadan sahadaki tüm gazetecilerin aşılanarak korunmaları, kendilerine devletimizin borcudur.

Biz lütfen, bunları konuşalım algılarla, imalarla uğraşmayalım.

Tarımı, tarımsal planlamayı ve tarım teknolojisini konuşalım, üretimi konuşalım, gıda güvenliğini konuşalım, hayvancılığı konuşalım… Biz lütfen, yılmadan, usanmadan hep bu konuları konuşalım.

Ajans Bizim