Gündem
Giriş Tarihi : 14-07-2016 17:14   Güncelleme : 14-07-2016 17:14
Abone ol

Sayıştay, üniversite öğrencilerine ücretsiz ulaşım uygulamasını durdurdu

Elazığ Belediyesi tarafından geçtiğimiz yıl başlatılan ve Fırat Üniversitesi öğrencilerinin ulaşım hizmetlerinden ücretsiz faydalanmasını sağlayan uygulama, Sayıştay tarafından, hukuka uygun bulunmadığı gerekçesi ile kaldırıldı.

Sayıştay, üniversite öğrencilerine ücretsiz ulaşım uygulamasını durdurdu

Elazığ Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü tarafından uygulamadan faydalanan öğrencilere gönderilen kısa mesajda, 15 Temmuz 2016 itibari ile öğrencilerin kullandığı ELZ-KART’ların geçersiz olacağı belirtildi.

Konu ile ilgili Elazığ Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü tarafından, uygulamadan faydalanan öğrencilere gönderilen kısa mesajda, şöyle denildi: ”Elazığ Belediyesi olarak 1 Ocak 2015 tarihinden itibaren ilimizde bulunan Fırat Üniversitesi öğrencilerimize yönelik toplu taşıma vasıtalarımızdan ücretsiz yararlanma uygulamasını başlatmıştık. Bu hizmetimizle siz üniversite öğrencilerimiz ve aileleri üzerindeki ekonomik yükü bir nebze de olsa hafifletmek ve öğrenim hayatlarına katkı sunmayı hedeflemiştik. 

Belediyemizin bu amaçla başlattığı uygulama, Sayıştay denetim raporlarında yürürlükteki yasalara uygun görülmemiş ve belediyelerin ürettikleri mal ve hizmetlerde sadece üniversite öğrencilerine yönelik bu ayrıcalığın hukuka uygun olmadığı gerekçesiyle kaldırılması gerektiği resmi olarak tarafımıza bildirilmiştir. 

Bizlerin iyi niyetle başlattığımız ve aralıksız 18 ay gibi uzun bir süre devam ettirdiğimiz Fırat Üniversitesi öğrencilerinin toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz faydalandırılması uygulamasına, yasal zorunluluk gereği 15 Temmuz 2016 günü itibarıyla son vermek durumunda kaldığımızı, bu tarihten sonra ücretsiz ELZ-KART'ların geçersiz olacağını üzülerek bildirir, başarılar dileriz.”

CİHAN