Gündem
Giriş Tarihi : 25-06-2016 19:00   Güncelleme : 25-06-2016 19:09
Abone ol

Sel sularına kapılan bebeği arama çalışmaları sürüyor

Muş’ta 2 kişinin öldüğü ve 3 kişinin de yaralandığı sel faciasında kaybolan 4 aylık Yunus bebek için AFAD ekipleri ve Mehmetçik seferber oldu. Yaklaşık 30 kilometrelik alanda arama çalışmaları dün akşamdan bu yana devam ediyor.

Sel sularına kapılan bebeği arama çalışmaları sürüyor

Korkut ilçesine bağlı Karakale ve Dereiçi köylerinin bulunduğu bölgede etkili olan sağanak yerini, doluya bırakması sonucu meydana gelen sel felaketinde otomobilleri ile sel suları içerisine kalan Süngür ailesinde anne Yasemin ve oğlu Yusuf Süngür hayatını kaybederken, çocukları Canan (15), Ela Süngür (5) ile Songül Demir yaralandığı olayda sel sularına kapılan 4 aylık Yunus bebek ise kaybolmuştu.

Muş AFAD ekipleri, jandarma, köy korucuları ve vatandaşların katılımıyla çok sayıda kişi sel sularına kapılarak kaybolan 4 aylık Yunus Demir için gece ara verilen çalışmalara sabahın erken saatlerinde tekrar başlatıldı. Mehmetçik ve AFAD ekipleri, yaklaşık 30 kilometrelik bir alanda titiz bir şekilde çalışmalarını sürdürüyor. Arama tarama çalışmalarının yapıldığı bölgede ekiplere eşlik ederek ekiplerin sabah saat 05.00 sularında arama ve tarama çalışmalarına başladığını belirten Muş AFAD Müdürü İbrahim Tanış, tüm imkanların seferber edildiğini söyledi. Arama tarama çalışmalarının aralıksız devam edeceğini ve Yunus bebeği biran önce bulup ailesine teslim etmeyi temenni ettiklerini ifade eden AFAD Müdürü Tanış, “Hemen orada arkadaşlarımız müdahale ederek köylülerle birlikte 4 tane araçtan çıkarılıyor. İşte araçtan anne ve 2 ila 3 yaşlarında çocuğun sulara kapılarak vefat ettiklerini 3 ila 4 aylık bir bebeğimizin kaybolduğunun haberini aldık” dedi.

Ekiplerin titiz bir çalışma yürüttüğünü kaydeden Tanış, “Dünden beri işte iftar saatine kadar karanlık çökene kadar bizim ekiplerimiz arama tarama işlemlerini sürdürdüler. Maalesef bebeğimize ulaşamadık. Bugün sahurdan hemen sonra saat 5 gibi ekibimizle birlikte olay yerine intikal ettik. Burada Jandarmayla korucularla yakın köylerdeki korucu görevli arkadaşlarla birlikte yaklaşık 30 kilometre civarında bir arama tarama işlemlerine başladık. Şimdiye kadar halen bebeğimize ulaşamadık maalesef. Ama temennimiz o dur ki en kısa sürede bebeğimize ulaşarak hiç olmasa ailesine bir teselli olacak şekilde bu bebeğimizi bulup ailesine teslim etmektir” ifadelerini kullandı.

Sel sularının olduğu bölgede arama çalışmalarına katılan Halit Korkmaz ise, “Bebeğin ismi Yusuf'tur. Olayı dün geç saatlerde duyduk. Bize önce kaza dediler, sonra öğrendik ki saat 7 gibi iftar zamanı olay oldu. Olayı duyar duymaz bölgeye geldik ve kurtarmak için seferber olan ekiplerden Allah razı olsun beraber arıyoruz inşallah bulacağız” şeklinde konuştu.

“ANNE VE 4 YAŞINDAKİ OĞLU TOPRAĞA VERİLDİ”

Anne Yasemin ve 4 yaşındaki oğlu Yusuf Sungur ise Bitlis'in Güroymak ilçesine bağlı Yayladere köyünde gece toprağa verildikleri öğrenildi.

EV VE İŞ YERLERİNDE HASAR MEYDANA GELDİ

Sel nedeniyle Karakale köyünde 40’a yakın ev ve işyerinde büyük çaplı maddi hasar meydana geldi. Küçük ve büyükbaş hayvanların telef olduğu faciada, arı kovanları da sel sularına kapıldı. Yaşanan bu sel felaketinde büyük zarara uğradıklarını ifade eden köylüler, ev ve işyerlerinin harabeye döndüğünü, birçok hayvanın ise telef olduğunu ifade etti.

Öte yandan dün Korkut ilçesine bağlı Karakale ve Dereiçi köyünde meydana gelen sel felaketinde Bulanık istikametinden Güroymak'a gitmek için seyir halinde olan baba Orhan Süngür yönetimindeki araç sel sularına kapılmış araçta bulunan Yasemin ve 4 yaşındaki oğlu Yusuf Süngür, hayatını kayberken, çocukları Canan (15), Ela Süngür (5) ile Songül Demir (26) ise yaralanmış ve 4 aylık Yunus Süngür ise akıntıya kapılarak, kaybolmuştu.

Sözcü