Teknoloji
Giriş Tarihi : 29-07-2019 16:16
Abone ol

SELÇUK BALCI KİMDİR, NERELİDİR, KAÇ YAŞINDADIR?

Karadeniz müziğinin sevilen ismi Selçuk BALCI, 1988 Rize/Çayeli doğumludur. İlkokulu doğduğu bu şehirde tamamladı. İlkokulu bitirdikten sonra ailesiyle birlikte Ankara’ya taşınmışlar.

SELÇUK BALCI KİMDİR, NERELİDİR, KAÇ YAŞINDADIR?

Karadeniz müziğinin sevilen ismi Selçuk BALCI, 1988 Rize/Çayeli doğumludur. İlkokulu doğduğu bu şehirde tamamladı. İlkokulu bitirdikten sonra ailesiyle birlikte Ankara’ya taşınmışlar.

Çocukluk döneminde bağlama çalmaya merak salıp bu yönde eğitimler alan sanatçı, lise yıllarında kemençe çalmaya başlamış. Sonrasında Karadeniz müziğinin önemli isimlerine kemençesiyle eşlik etmiş ve kemençe üstadı olarak anılmaya başlanmış.

PATİKALI BİR YOLDA YÜRÜYÜŞ

İlk albümünü Kalan Müzik etiketiyle 2011 yılında çıkarmış ve albüme ‘’Patika’’ adını vermiştir. Selçuk Balcı Mp3 indir , albümün yapım sürecinin patika bir yolda yürümeye benzemesi sebebiyle isminin Patika olduğunu söyledi. Bu albümle birlikte konser teklifleri artmış ve çalışmalarını hızlandırmıştır.

2013 yılında yine Kalan müzik etiketiyle ‘’Mila‘’ isimli albümünü çıkarmış ve albümdeki bütün şarkıları dinleyenleri tarafından sevilerek dinlenmiştir. Bu albümdeki bütün parçaların sözleri ve müzikleri kendisine aittir. Bu albümde sanatçıya Kemal Sahir Gürel ve Paul Dwyer gibi duayen isimler düzenleme ve aranjeleriyle eşlik etmişlerdir. Bizum Hoca, Moskova'nın Şifresi: Temel ve Benim İçin Üzülme gibi sinema ve dizilere müzikleriyle katkıda bulunmuştur.

2016 yılında Kalan Müzikle olan iş birliği çerçevesinde ‘’Felamur’’ isimli albümle devam ettirdi. Albümde 12 şarkının yanı sıra bir de kemençe solo su bulunmaktadır. Niyazi Koyuncu ve Resul Dindar gibi ünlü isimler bu albümde sanatçıya vokalleriyle destek oldular. Zülfü Livaneli'nin de 50.yıl için yapmış olduğu projede bir tane şarkı seslendirdi.

Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz dizisi için de müzik yapmıştır. Fuat Saka ve Kazım Koyuncu’dan çok etkilendiğini söyleyen kemençenin yeni üstadı olarak bilinen Selçuk Balcı, Karadeniz müziğine ve kemençeye meraklı gençlerle sık sık bir araya gelerek sosyal medya hesabından canlı yayın yapıyor.

TÜRKÜLERİNDE DİRENİŞ VAR, SEVDA VAR, ÖZLEM VAR

Selçuk Balcı, Karadeniz müziğinin yeni kuşak yükselen isimlerinden. Türkülerinde sevda, özlem, öfke, umut ve direniş var. Karadeniz’in sadece horon olmadığını anlatmak için yola çıkan bir sanatçı. Selçuk Balcı kemençeyle duygusal ve sosyal içerikli müzikler yapılabileceğini gösteriyor. Çünkü müzik can simidi, çünkü müzik şifalı...” diyor. Kemençesi ile dertleştiğini söylüyor, umudu, mutluluğu ve direnişi de o ince sızıyla anlatmayı seviyor.

ALBÜMLERİ:

Sanatçının Tüm Albümleri