Siyaset
Giriş Tarihi : 22-12-2016 11:23   Güncelleme : 22-12-2016 11:23
Abone ol

Şenal Sarıhan: ''Devletin bulması gereken kayıpları, halk kendi çabalarıyla bulmaya çalışıyor'''

CHP Ankara Milletvekili Şenal Sarıhan, 24 Ekim 2016 tarihinde Diyarbakır’dan Ankara’ya gelen, arkadaşının evine gitmek için taksiye bindikten sonra, kimliği belirsiz kişilerce zorla “gözaltına” alınan ve yaklaşık 60 gündür kendisinden haber alınamayan Özgür Gün TV program yapımcısı ve Sur Belediye Meclis Üyesi Müjgan Ekin’in akıbetini meclis gündemine taşıyarak, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ nun yanıtlaması istemiyle yazılı bir soru önergesi verdi.

Şenal Sarıhan: ''Devletin bulması gereken kayıpları, halk kendi çabalarıyla bulmaya çalışıyor'''

Sarıhan önergesinde, ailenin kendi olanakları ile yaptığı araştırma sonrasında Müjgan Ekin’in  bindiği taksinin şoförüne ulaştığını, şoförün ifadesinde, Müjgan’ın,  kendini emniyet görevlisi olarak tanıtan kişiler tarafından zorla siyah bir araca bindirildiğini söylediğini, bu şoförün  emniyetçe de dinlendiğini belirterek baba Esat Eken’in, kızının  akibeti konusunda Emniyet Genel Müdürlüğü’ne yapmış olduğu başvuruya verilen yanıtta ise, Müjgan Ekin ile ilgili yapılan araştırmalarda herhangi bir bilgiye rastlanmadığı, arama çalışmalarının halen devam ettiğinin bildirildiğini söyledi.

Devletin, vatandaşlarını korumakla sorumlu olduğunu anımsatan Sarıhan,  kişi dokunulmazlığı ile kişi hürriyeti ve güvenliğinin,  Anayasanın 17. ve 19. Maddelerinde güvence altına alındığını,  hakkında herhangi bir tutuklama ya da gözaltı kararı olmayan Müjgan Ekin’in kaybedilmesinin hukuken kabul edilmesinin olanaksız olduğunu söyledi.

Sarıhan önergesinde, Müjgan Ekin’in, Batıkent Metro İstasyonuna indikten, taksiye binene kadar geçirdiği sürenin MOBESE kayıtlarında mevcut olduğunu, orada kendisini nöbetleşe beklemekte olan 4 şüpheli araç ile, metro çıkışında takip eden 2 polisin yüzlerinin de net olarak görülmesine rağmen araçların plakası ile bahsi geçen şahısların kimliklerinin neden tespit edilmediğini sordu. Olayın meydana geldiği Pera Sitesi civarında hiç  MOBESE cihazının bulunmadığına da dikkati çeken Sarıhan, bu durumun, olayı daha da şüpheli bir hale getirdiğini ifade etti.

“Kayıp başvurusu, neden başvuru tarihinde değil de, 18 gün sonra kayıt altına alındı ?”

Şenal Sarıhan, “En ilginç ayrıntılardan biri de, Müjgan Ekin’in kaybolduğuna dair 27 Ekim 2016 tarihinde babası tarafından yapılan kayıp şahıs başvurusunun, başvuru tarihinde  kayıt altına alınmamış olması ve başvurunun kayıt altına alınması için 18 gün beklenmiş olmasıdır.” diyerek “Hem kayıp iddiası, hem de resmi makamların, konunun muhataplarına yetersiz bilgiler vermesi, kayıt dışı bir gözaltının yapılmış olduğunu göstermektedir. Müjgan Ekin’in gözaltında olup olmadığına dair kamuoyunda da şüpheler oluşmuştur. Müjgan Ekin, İçişleri Bakanlığı’na  bağlı herhangi bir kurum veya kuruluşta gözaltında mıdır? “ sorusunu yöneltti.