Kültür - Sanat
Giriş Tarihi : 18-05-2016 10:10   Güncelleme : 18-05-2016 10:10
Abone ol

‘Sessizliğin İçinden’

İstanbul Devlet Tiyatrosu, 2015-2016 sezonunda sahneye koyduğu, ‘Sessizliğin İçinden’ adlı oyunla işitme engelliler için bir sosyal sorumluluk projesi gerçekleştirdi.

 ‘Sessizliğin İçinden’

Bu oyunla milyonlara ulaştıklarını belirten Genel Müdür Zafer Kayaokay, “Önümüzdeki sezon, madde bağımlılığıyla ilgili projemizle, uyuşturucuyu yenmiş insanlarla bir serüvene çıkarak ve topluma bir parça ders vermeyi planlıyoruz.” dedi.

İstanbul Devlet Tiyatrosu Oyuncuları, 2015-2016 tiyatro sezonuna sayısız adaylıkları ve kazandıkları ödülle damgasını vurdu. Ödül alan oyuncular, Taksim’de bulunan tiyatronun genel merkezinde, İstanbul Devlet Tiyatrosu Genel Müdürü Zafer Kayaokay ile sezonun başarısını kutlamak için bir araya geldi. Geçtiğimiz sezon, Sessizliğin İçinden, adlı oyunla gerçek yaşamda duymayan ve konuşamayan 6 kişiyi sanatın içine alan ve onlara sahne tozu yatma imkanı sunan İDT, bu oyunla 14 farklı dalda ödüle layık görüldü. Ödüllerin onure edici ve gurur verici olduğunun altını çizen İstanbul Devlet Tiyatrosu Genel Müdürü Zafer Kayaokay, “Bizim gerçek ödülümüz seyircinin sanata ve salonlara katılıyor olması.” şeklinde konuştu.

'HEDEFİMİZ 17 MİLYONLUK İSTANBUL’DA 17 SAHNE'

İstanbul Devlet Tiyatroları’nın 2015-2016 sezonunda son 38 yılın en yüksek seyirci oranına ulaştığını belirten Zafer Kayaokay, sezonun en büyük ödülünün seyircinin sanata ve salonlara katılması olduğunu ifade etti. 17 milyonluk İstanbul’da 17 devlet tiyatrosu sahnesine ulaşmayı amaçladıklarını da söyleyen Kayaokay şöyle devam etti: “Bu sene İstanbul Devlet Tiyatrosu 38. yılına giriyor ve bizler bu sezon ‘Bu Koltuk Senin’ sloganıyla yola çıktık. Yaklaşık 368 bin seyirciye ulaştık. Bu da 38 yılın en yüksek seyirci oranı. Benim için gerçek ödül, bu rakam. Geçmiş yıllara nazaran sahne sayımız daha yaygınlaştı. Kadıköy, Bahçelievler, Ataköy ve Beylikdüzü’nde, artık varız. Ana hedefimiz, 17 milyonluk İstanbul’da 17 tiyatro sahnesine ulaşmak. Aynı zamanda kentte her gece 17 bin koltuk olsun istiyorum.”

'YENİ PROJEDE MADDE BAĞIMLILIĞINI YENENLER OLABİLİR'

‘Sessizliğin İçinden’ adlı oyunla, işitme engellilerin dünyasına ışık tutan bir sosyal sorumluluk projesi gerçekleştirdiklerini söyleyen Zafer Kayaokay, oyunda gerçek yaşamda işitme engelli 6 kişiye de yer verdiklerini ifade etti. 2016-2017 sezonunda ise madde bağımlılığı projesiyle bir oyun sahneye koymayı hedeflediklerinin altını çizen Kayaokay, projelerini şu sözlerle anlattı: “Geçen sezonki oyunumuzda gerçek yaşamda duymayan ve konuşamayan 6 kişiyi sanatın içine koymuş olduk. O dünyanın içine girdik ve o dünyayı da kendi dünyamızın içine kattık. Sessizliğin İçinden oyunumuz önümüzdeki sezon da devam edecek. Her yıl, toplumun kanayan yaraları ve sancılarıyla ilgili bir konuya parmak basmak istiyoruz. Bu yıl da madde bağımlılığı, projesiyle çıkmak istiyoruz. Büyük şehirde, ebeveynlerin çok rahatsız olduğu madde bağımlılığıyla ilgili bir projemiz olacak. 2016-2017 sezonuna da bu proje, damgasını vuracakmış gibi görünüyor. Hem İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü’yle hem de ildeki diğer kuruluşlarla toplantılara başladık. Önümüzdeki günlerde bir metinle çıkacağız. Yeni sezondaki oyunumuzda da uyuşturucuyu yenmiş hayatından çıkarmış insanlarla bu serüvene çıkarız ve birilerine bir parça ders vermiş ve onlara ayna tutmuş oluruz. Bize dünyayı, dünyayı bize anlatan oyunlarla Ağustos’un 15’inde programı açıklayarak sezona başlayacağız.”

“TİYATRO AŞKLA YAPILAN BİR İŞ”

Tiyatro sanatına 42 yılını verdiğini ifade eden İDT Müdür Yardımcısı ve oyuncu Ayşen İnci, genç oyuncuların şansız olduklarını söyledi. ‘Biz okulu bitirir bitirmez devlet kadrosuna katıldık ancak şimdi bir kadro sorunu var’ diyen Ayşen İnci, genç yeteneklere şu tavsiyelerde bulundu: “Türkiye’de sanata gerektiği kadar değer verilmiyor. Bu yüzden ben bir dönem eğitmenlik de yaptım. Çocuklara ‘Başka bir tahsil imkanınız varsa, onu yapın. Bir diplomanız olsun. Ondan sonra tiyatro ile uğraşın.’ diyordum. Çünkü gençlerin ne kadar zorlandığını görüyorum. Tiyatro para kazandıran bir iş değil, sadece aşkla yapılan bir iş. Sanata en azından futbola verilen maddi ve manevi değerin 50’de biri sanata verilse biz çok farklı yerlerde olurduk. Dizi çeviren, televizyon sektörüne atlayabilen bir şekilde hayatını kurtarıyor. Ama sadece tiyatro ile hayatı devam ettirmek ve özel tiyatro yapmak çok zor. İlla ben bu işi yapacağım diyenler o aşkla yola devam etsin kendini geliştirmeye çalışsın. Ben 42 yıllık bir oyuncuyum ve hala daha neler yapabilirim öğrenebilirim ve kendimi nasıl geliştirebilirim derdindeyim.”
 

CHA