Siyaset
Giriş Tarihi : 23-08-2021 17:37   Güncelleme : 23-08-2021 17:37
Abone ol

Sevgili Basın Emekçileri;

İstanbul Milletvekili Oya Ersoy’un 28 Temmuz’da Antalya’nın Manavgat ilçesinde başlayan ve ardından 35 farklı ilde çıkan yangınlara ilişkin Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye yanıtlaması istemi ile vermiş olduğu soru önergesi Meclis Başkanlığı tarafından reddedildi.

Sevgili Basın Emekçileri;

Ersoy, Meclis Başkanlığı tarafından, “Aşağıdaki sorular Başkanlıkça kabul edilemez: “Başka bir kaynaktan kolayca öğrenilmesi mümkün olan konular” “ Tek amacı istişare sağlamaktan ibaret konular” gerekçe gösterilerek reddedilen önergeye ilişkin soruların başka bir kaynak olarak neyin kastedildiğinin açıklanmasını gerektiğini söyledi.

Bakanlığın yapması gereken açıklamayı hangi kaynak yerine getirecektir!

Ülkede son aylarda çıkan yangınlara ilişkin alınması gereken önlemlerin belirlenmesi, anında müdahalenin yapılması ve sonuçlarının ne olduğuna ilişkin verileri açıklamakla yükümlü olanın Tarım ve Orman Bakanlığının olduğunu söyleyen Ersoy, bu görevi bakanlık üstlenmeyecekse görevi nedir şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanlığı ve Bakanlıklara ait uçaklara ayrılan bütçe ile kaç yangın söndürme uçağının alınırdı!

Önergenin dönme nedeni; Cumhurbaşkanlığı ve Bakanlıklara ait uçaklara ayrılan bütçe ile kaç yangın söndürme uçağının alınacağı sorusu mudur? diyen Ersoy, bu soruyu sormaya devam edeceğini söyledi.

Evleri yanan yurttaşlara, “evinizin yerine daha iyisini yapacağız evleri yanmayanlar üzülecektir” politika ve söylemlerinin yangından dahi rant elde etmeyi hedeflerine koyduklarını, yanan evler, ağaçlar ve canlıların yerine hiçbir şeyin konamayacağını söyleyen Ersoy, doğadan, havadan, sudan elinizi çekin dedi.