Ekonomi
Giriş Tarihi : 30-03-2021 10:36   Güncelleme : 30-03-2021 10:36
Abone ol

SGK prim yapılandırmasında yarın son gün

Daha önce başvuru süresi iki kez uzatılan Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) prim yapılandırmasında, borçların peşin ve ilk taksit ödeme süresi yarın sona erecek.

SGK prim yapılandırmasında yarın son gün

Cumhurbaşkanı Kararı ile SGK yapılandırma başvuru tarihi 1 Şubat 2021’e, ödemesi süresi de 31 Mart 2021’e kadar uzatılan yapılandırmadan faydalanmak üzere, e-Devlet, e-SGK ve sosyal güvenlik merkezlerine 2,1 milyon kişi başvurdu. Yapılandırılan toplam alacak tutarı 101 milyar lirayı aşarken, bugüne kadar 7,5 milyar lira tahsilat gerçekleştirildi.

Söz konusu düzenleme ile sigorta primleri, genel sağlık sigortası primi, işsizlik sigortası primi, idari para cezaları, iş kazası, meslek hastalığı, malullük ve vazife malullüğü sonucunda doğan rücu alacaklar, yersiz ödenen gelir ve aylıklardan doğan alacaklar ve Bağ-Kur sigortalılarının daha önce durdurulan hizmet sürelerinin ihyası halinde doğacak alacaklar yeniden yapılandırıldı.

SGK yapılandırması kapsamında alacaklar, gecikme cezası ve zammı yerine Yİ-ÜFE ile güncellendi. Peşin ödemelerde hesaplanan Yİ-ÜFE’nin yüzde 90’ı, 2 taksitle ödemede ise yüzde 50’si silindi. Ayrıca taksitle ödemeyi tercih edenler için ikişer aylık dönemlerde 6,9,12 ve 18 eşit taksitle ödeme imkânı getirildi. Buna ek olarak daha önce tatbik edilen hacizler, bu kanuna göre yapılacak ödemeler nispetinde kaldırıldı. 

Bağ-Kur sigortalılarının da daha önceki kanunlarla durdurulan hizmet sürelerine ilişkin prim borcu asılları Yİ-ÜFE ile güncellendi. Bu borçlar yarına kadar ödenmesi halinde durdurulan hizmet süreleri tekrar çalışır hale gelecek.

Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borçlarında ise 30 Nisan 2021 tarihine kadar peşin veya taksitler halinde ödenmesi durumunda gecikme cezası ve zammının tamamı silinecek.

Ajans Bizim