Çevre
Giriş Tarihi : 30-06-2021 14:37   Güncelleme : 30-06-2021 14:37

Sıfır Atık Projesi'nde Protokol İmzalandı

Çorlu Belediyesi kentte atıkların toplanması konusunda yürüttüğü çalışmalara bir yenisini daha ekledi. Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt ve Bayrec Geri Dönüşüm firması arasında imzalanan protokol ile ambalaj atıkları kaynağında toplanacak ve atıklar puan vasıtasıyla ödüle dönüşecek.

Sıfır Atık Projesi'nde Protokol İmzalandı

Ambalaj Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği ve Çorlu Belediyesi Ambalaj Atıkları Yönetim Planı kapsamında üretim atıkları hariç Atık Yönetimi Yönetmeliği'ndeki atık tanımına uyan her türlü ambalaj ve ambalaj malzemesinin (kâğıt, karton, plastik, metal, cam, kompozit vb.)kaynağında ayrı toplanması ve lisanslı ambalaj atıkları toplama ve ayırma tesisinde ayrıştırılarak değerlendirilmesi amacıyla Çorlu Belediyesi ve Bayrec Geri Dönüşüm Nakliyat Madencilik İthalat İhracat Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi arasında üç yılı kapsayan bir protokol imzalandı.

“Temiz Bir Çorlu İçin Çalışıyoruz”

Protokol töreninde konuşan Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, "Temiz bir Çorlu için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Önceki günlerde tekstil atıklarının toplanması konusunda attığımız adım ile kentimizin farklı noktalarına kumbaralar yerleştirmiştik ve halkımızdan bu konuda oldukça olumlu geri dönüşler alıyoruz. Bugün ise 'Sıfır Atık' projemiz kapsamında bir adım daha attık ve ambalaj atıklarının evlerde ayrı ayrı toplanması ve evlerden alınabilmesi için Bayrec Geri Dönüşüm firması ile bir protokol imzaladık. Protokol kapsamında Belediyemiz sınırları içerisinde ambalaj atıkları kaynağında ayrıştırılacak ve toplanacak.

“Puan ve Ödül Sistemi Devreye Girecek”

Projemizin önemli bir diğer kısmı ise puan ve ödül sistemi olacak. Vatandaşlarımızın apartman, site gibi toplu olarak yaşadıkları yerlerde topladıkları ambalaj atıkları, site ve apartman adına puan ve ödül karşılığı olarak vatandaşlara geri dönecek. Ayrıca şehrimizin 3 ayrı noktasına kurulacak olan mobil atık getirme merkezlerine ambalaj atıklarını getiren vatandaşlarımız yine bireysel olarak puan ve ödül kazanabilecekler. Evlerinde ayrı olarak toplayacakları ambalaj atıkları için kendilerine ödül verilecek. Bunun için telefonlarınıza 'Çorlu Sıfır Atık’ mobil uygulamasını yüklemeniz gerekiyor. Mobil uygulamadaki yönergeleri takip ederek atıkların apartman ve sitenizden ödül karşılığında  alınmasını sağlayabilir ve akabinde puan ve ödül sistemine dâhil olabilirsiniz. Bireysel olarak vatandaşların evlerinden alınan atıklar puan sistemine dâhil olamayacaktır. Ticari işletme ve iş yerleri sıfır atık yönetmeliği gereğince puan ve ödüllerden muaf olacaktır.

“Uygulamadan Kayıt Oluşturulacak”

'Çorlu Sıfır Atık' mobil uygulamasının yanı sıra ambalaj atıklarını toplamada tek yetkili kuruluş olan Bayrec Geri Dönüşüm firmasının 0549 281 59 59 numaralı iletişim hattına ulaşarak atıklarınızın evinizden alınması için kayıt oluşturabilirsiniz. Olası şikâyet ve talepleriniz için belediyemizin 444 99 59 numaralı iletişim hattına ulaşabilirsiniz." dedi.

Protokol töreninin ardından ambalaj atıklarının toplanılmasında kullanılacak araçları inceleyen Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, yetkililerden planlanan çalışmalar konusunda bilgi aldı.

 
 
 
AdminAdmin