Kent Haberleri
Giriş Tarihi : 22-03-2017 14:13   Güncelleme : 22-03-2017 14:13
Abone ol

Şiir Günü Ve Nevruz Bir Arada Kutlandı

Menteşe Belediyesi, Menteşe Kent Konseyi ve Muğla Sanat Severler Derneği (MUSANDER) tarafından ortaklaşa düzenlenen Dünya Şiir Günü ve Nevruz Etkinliği, Konakaltı İskender Alper Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Şiir Günü Ve Nevruz Bir Arada Kutlandı

Etkinliğin açılış konuşmasını Menteşe Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Güven yaptı. Konuşmasında şiirin tüm dünyanın evrensel bir dili olduğunu ifade eden Başkan Yardımcısı Güven, “Bugün baharın gelişi olarak kutladığımız nevruzu, dünya şiir günü ile birlikte kutluyoruz. Şiir denilince benim aklıma Mehmet Akifler, Nazım Hikmetler geliyor. Şiir; şarkılarımız,  türkülerimiz, ağıtlarımız, hüzünlerimiz ve sevinçlerimiz. Şiir Âşık Veyselimiz. Kulağımıza terennüm edilen ninnilerimiz. Usta Âşıklarımızın sanat dolu mısralarında, yüreğimizi delen tellerinde Anadolu'muzdur şiir. Genç âşıklarımızın, ozanlarımızın sevdasıdır, aşklarıdır şiir. Mehmet Akif’in dizelerindeki kurtuluş mücadelemiz, Nazım Hikmet’in dizelerinde özgürlüğümüzdür şiir. Etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum” dedi.
Başkan Yardımcısı Güven’in konuşmasının ardından Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ali Abbas Çınar, Nevruz gününün tarihsel içeriği ve ülkelere göre farklılıkları ile ilgili katılımcıları bilgilendirdi. Konuşmaların ardından Yerel Sanatçılar Uygar Karaca, Ali Akçay, Ali Özdemir ve Hüsnü Özbilgi sahne alırken İbrahim Ergin, Halil Eğriboyun, İlker Altınsoy, Azra Şimşek ve İpek Sezen’de okudukları şiirler ile geceye renk kattılar.