Dünya
Giriş Tarihi : 23-06-2016 15:11   Güncelleme : 23-06-2016 15:11
Abone ol

Sınırı aşıp Güney Kıbrıs'ta yangın söndürme çalışmalarına katıldılar

Güney Kıbrıs'ın Trodos Dağları bölgesinde 5 gün boyunca kontrol altına alınamayan ve dün akşam saatlerinde güçlükle kontrol altına alınabilen yangında ülke siyasetçilerinin yapamadığını halk yaptı.

Sınırı aşıp Güney Kıbrıs'ta yangın söndürme çalışmalarına katıldılar

Yaklaşık 20 Kıbrıslı Türk KKTC sınırından geçerek, Trodos’a giderek yangına müdahale eden görevlilere yardım etti. Güney Kıbrıs'ın KKTC ve Türkiye makamlarının yardımlarına şartlı evet diyerek yardımları askıya almıştı. Kıbrıslı Türkler ise ülke siyasetçilerinin yapamadığı yardımı kendileri organize olarak gerçekleştirdi.

RUM İTFAİYECİLERE YARDIM ETTİLER

Cihan Haber Ajansı'na konuşan yardıma giden 20 Kıbrıslı Türk arasında bulunan Ahmet Baba, dün gün boyu Trodos’taki yangına müdahale edenlere gönüllü olarak yardım ettiğini belirtti. Ahmet Baba sosyal medyadan paylaştığı fotoğrafın altına “Türk/Rum gönüllüler ve itfaiyeciler omuz omuza savaşı. Siyasiler beceremez ama Doğa becerir ve bizi bir araya getirir” dedi. 

RUM İTFAİYECİLERLE SELFİ

Öte yandan, Güney Kıbrıs'ta yangın söndürme çalışmalarına katılan 20 Kıbrıslı Türk Rum itfaiyecilerle selfie çektirerek, anı ölümsüzleştirdiler.

ÇIKAN YANGIN KIBRIS TARİHİNİN EN BÜYÜK YANGINI

Trodos’ta geçtiğimiz hafta sonu çıkan yangın dün kontrol altına alınabilmişti. Diğer yandan çıkan yangında 44 yaşındaki Marios Aristotelous ve 49 yaşındaki 3 çocuk babası Andreas Sofocleous’un kazada hayatını kaybetmişti.

Yangında hektarlarca alanın kül olduğu Güney Kıbrıs'ta yangın nedeni ile 5 köy tamamen boşaltılmıştı. 
Meydana gelen yangında havadan olmak üzere İsrail’den 5, Yunanistan’dan 3, İngiliz üsler bölgesinden 2 olmak üzere toplam 16 helikopter ve uçak yangına müdahale etti. 

 

CİHAN