Gündem
Giriş Tarihi : 02-07-2021 09:09   Güncelleme : 02-07-2021 09:09
Abone ol

Şirketlerde ''çalışma düzeni'' değişimi başladı

Yıldız Holding, 1 Eylül 2021 tarihinden başlayarak aşamalı bir şekilde ''UYDU'' adı verilen ''yeni çalışma düzeni''ne geçme kararı aldı. Koronavirüs kaynaklı salgınla mücadelede getirilen kısıtlama sürecinde başlayan uzaktan çalışma yöntemi iş dünyasında kalıcı duruma geliyor. Uzaktan işyerinde, sahada ve karma (hibrit) çalışma düzeni seçenekleriyle ''çalışma düzeni'' değişimi başladı.

Şirketlerde ''çalışma düzeni'' değişimi başladı

Yıldız Holding, 1 Eylül 2021 tarihinden başlayarak aşamalı olarak ''yeni çalışma düzeni''ne geçme kararı aldı. ''UYDU-Yeni Nesil Çalışma Modelleri'' uygulaması kapsamında çalışanların görev ve sorumluluklarına bağlı olarak ''ofisten, hibrit, uzaktan ve sahada çalışma'' yöntemleri uygulanacak. Bu kapsamda, holding ofislerinde de yeni yapıya uygun çalışma alanları oluşturulacak. 

Kararın, anket yoluyla çalışanlardan alınan geri bildirim, mevcut işlerin ve iş gücünün analizi, dünyadaki eğilimlerin ve uygulamaların incelenmesi sonucunda alındığı belirtildi.  

Dört aylık geçiş süreci

Kademeli olarak dönüşümle uygulanması öngörülen UYDU projesi, 1 Ocak 2022 tarihine kadar Yıldız Holding’de ve holdinge bağlı Türkiye’deki tüm şirketlerde hayata geçirilecek.  

UYDU projesi kapsamında Yıldız Holding binaları ve ofisleri de yeniden tasarlanacak; fiziksel ve sanal ortamın iç içe geçtiği, ortak çalışma alanlarının arttığı, dijital toplantılara özel alanların sağlandığı, sosyalleşmeyi artıran mekânlar yaratılacak.

''Uygulanabilir olduğunu gördük''

Yıldız Holding CEO’su Mehmet Tütüncü, yeni nesil çalışma modelleriyle bugünün gerekliliklerine uyum sağlamanın ötesinde geleceğin ihtiyaçlarına göre de uyarlanabilecek bir yapıya kavuşulacağını dile getirdi. Tütüncü, şunları söyledi:

 “Küresel salgın dönemi özellikle yeni çalışma modelleri açısından tüm iş dünyası için önemli bir deneyim oldu. Beklenmedik değişimlere uyum anlamında kritik bir örnek olan salgın sürecinde uzaktan çalışma modelini hızlı bir şekilde tüm ofislerimizde hayata geçirdik. Ayrıca, iş yapış yöntemlerimizin geleceği üzerinde çalışarak değişimin mümkün ve uygulanabilir olduğunu gördük. 

Bu kapsamlı çalışmanın somut çıktısı da ‘UYDU – Yeni Nesil Çalışma Modelleri’ oldu. Bugünün ihtiyaçlarını ve yeni nesil çalışanların beklentilerini karşılayan, gelecekteki ihtiyaçlara göre yeniden yapılandırılması da mümkün olan UYDU, değer yaratmayan işlerden uzaklaşmayı ve verimliliği artırmayı da sağlayacak. Çalışan deneyimine olumlu katkısı olacak UYDU ile yeni yeteneklerin şirketlerimizi tercih etmesini ve mevcut çalışan bağlılığını da artırmayı hedefliyoruz. 

UYDU’nun devreye alınmasıyla eş zamanlı olarak ofislerimizde de bazı fiziksel değişimler yaparak inovasyonu ve birlikte çalışmayı, iletişimin sürekliliğini, aidiyet duygumuzu destekleyen bir çalışma ortamı yaratacağız. Aynı zamanda, çalışanlarımızın esenliğini korumak amacıyla yeni programları da gündemimize almayı hedefliyoruz.”

Ajans Bizim