Dünya
Giriş Tarihi : 28-06-2021 16:36   Güncelleme : 28-06-2021 16:36
Abone ol

Sisi ve Bennett telefonda görüştü

Haziran ortasında yeni İsrail hükümetinin kurulmasından bu yana Mısır lideri ve İsrail Başbakanı Bennett ilk kez görüştü.

Sisi ve Bennett telefonda görüştü

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ve İsrail Başbakanı Naftali Bennett, yeni İsrail hükümetinin bu ayın başlarında kurulmasından bu yana ilk kez telefonda görüştü.  

İsrail  Başbakanlık Ofisi'nden yapılan açıklamada, iki liderin, Gazze Şeridi ateşkesi ve Filistin yerleşim bölgesi sakinlerinin durumunun iyileştirilmesi de dahil olmak üzere bölgesel istikrarı ele aldığı belirtildi.  

Açıklamaya göre, Sisi, Bennett'i göreve başlamasından dolayı tebrik etti. İki lider mümkün olan en kısa sürede bir görüşme ayarlamaya karar verdi.  Görüşme sırasında çok çeşitli ikili, bölgesel ve uluslararası meseleleri ele alan liderler, ekonomik ve ticari konularda iş birliğini ilerletme kararı aldı.  

Mısır'ın bölgede güvenlik ve istikrarı sağlama çabalarını takdir ettiğini ifade eden Bennett, ayrıca  İsrail ve Filistinliler arasında arabuluculuk yaptığı için Sisi'ye teşekkür etti. Mısır Cumhurbaşkanı ise Ortadoğu'da kapsamlı barış için Filistin ve İsrail tarafları arasında adil ve kalıcı bir çözüme ulaşma çabalarına desteğini dile getirdi.

Ajans Bizim