Siyaset
Giriş Tarihi : 24-05-2017 13:23   Güncelleme : 24-05-2017 13:23

Skandal Öğretmen İçin Skandal Karar!

Görev yaptığı Başakşehir TOKİ Osmangazi İlkokulu'nda, küçük yaştaki öğrencilerin eline urgan vererek, “adalet çağrısında bulunan” öğretmen hakkında yürütülen soruşturmanın tamamlandığı, İstanbul Valiliğince söz konusu öğretmene ödül gibi bir ceza verildiği ortaya çıktı.

Skandal Öğretmen İçin Skandal Karar!

CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi’nin konuyla ilgili soru önergesine, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz imzasıyla verilen cevap, büyük bir skandalı ortaya çıkardı. Görev yaptığı TOKİ Osmangazi İlkokulu’nda, 3. sınıf öğrencilerinin eline idam ipi vererek fotoğraflarını çeken ve “İdam istiyoruz başkan” notuyla sosyal medya hesaplarında paylaşan sınıf öğretmeni Aydın Erekmen hakkında İstanbul Valiliğince yürütülen idari soruşturmanın tamamlandığını bildiren Milli Eğitim Bakan İsmet Yılmaz, söz konusu öğretmene verilen cezayı da açıkladı. 

VALİLİK, “KINAMIŞ”

“Halkı suç işlemeye tahrik ettiği ve küçük yaştaki çocukların psikolojisini bozduğu” gerekçesiyle Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulan ve savcılıkça  “görevini kötüye kullandığı” gerekçesiyle hakkında adli soruşturma başlatılan sınıf öğretmeni Aydın Erekmen’e “kınama” cezası verildiği ortaya çıktı.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın soru önergesine verdiği cevapta, “İstanbul Valiliğince söz konusu öğretmen hakkında yapılan inceleme/soruşturma neticesinde; adı geçenin 657 sayılı Kanunun 125/B/d maddesi uyarınca “Kınama” cezası ile tecziye edildiği belirtilmektedir” denildi.

O ÖĞRETMEN, “İTİBARI SARSMIŞ”

“Ödül gibi ceza” olarak yorumlanan kınama kararının gerekçesi de tartışma konusu oldu.

Öğrencilerin eline idam ipi vermesinin yanı sıra sosyal medya hesaplarından paylaştığı fotoğraflarda, küçük bir çocuğun eline silah verdiği görülen ve ”yeni Türkiye için hazırlanıyoruz” ifadesini paylaşan Erekmen’e, “Hizmet dışında Devlet memurunun itibar ve güven duygusunu sarsacak nitelikte davranışlarda bulunduğu” gerekçesiyle ceza verildiği ortaya çıktı.