Teknoloji
Giriş Tarihi : 17-03-2021 21:14   Güncelleme : 17-03-2021 21:14

Sosyal medya devleri arasındaki rekabet en çok içerik üreticilerine yaradı

Sosyal medyanın önemli adreslerinden Twitter, yeni özellikleri ile rakibi Facebook'a karşı profilini genişletiyor. Twitter şirketi bünyesindeki Periscope’un kullanıcı sayısının azalmasını ve maliyetlerin zamanla artmasını gerekçe göstererek 31 Mart 2021’de kapanacağını, canlı yayın yapmak isteyen kullanıcıların ise Twitter Live özelliğini kullanarak yapabileceğini duyurmuştu.

Sosyal medya devleri arasındaki rekabet en çok içerik üreticilerine yaradı

Clubhouse'a yeni bir rakip geldi. Twitter, Spaces’i (sesli sohbet odası) Türkiye’de kullanıcılara açtı.

Sesli konuşma uygulaması olan Clubhouse, içerik oluşturuculara destek vermeyi hedefleyerek. Clubhouse'a insanları platforma davet etmek için artık telefon kişilerinize erişmeye ihtiyaç duymayacağını duyurmasının ardından, twitter benzer bir çalışmaya imza atarak Twitter Spaces sesli sohbet odaları özelliği getirmişti. Türkiye’de test çalışmalarına başlayan Twitter Spaces, Nisan ayında tüm kullanıcıların hizmetine sunulacak.

Twitter Spaces Nedir?

Twitter Spaces ile bir grup kişi sesli ve görüntülü konuşma yapabileceği odalar bulunacak. Sesli sohbete diğer kullanıcılar davet edilebildiği gibi sohbette yer alan kişiler dinleyici ya da konuşmacı olarak atanabilecek.
Clubhose uygulamasına benzer özellikler yer alan davetle katılma özelliğinin yanı sıra Twitter Spaces’te yayıncılara bahşiş verilmesi sağlanarak yayın yapan kişiler bu şekilde para kazanabilecek.
Tip JAr isimli uygulama ile yayın yapan kişilere Cash App, Pay Pal, Venmo ve Bandcamp gibi uygulamalarla para gönderimi mümkün olacak.

Facebook’tan serbest gazetecileri destekleyen yenilik

Twitter'ın kısa süre önce haber bülteni üreticisi Revue'u satın almasıyla birlikte Facebook,  başta serbest gazeteciler ve haber siteleri olmak üzere, içerik oluşturucuların çabalarından daha fazla gelir elde etmelerine yardımcı olacak bir takım yenilikleri duyurdu.

Önümüzdeki aylarda bağımsız Gazetecileri güçlendirmek isteyen Facebook tarafından yapılan duyuruya göre:

"Yazarlar, uzmanlar ve gazeteciler çalışmalarını bağımsız olarak daha fazla yayınladıkça, bu çabaları daha iyi desteklemek ve bu içerik oluşturucuların çevrimiçi işletmeler kurmasını kolaylaştırmak için çalışıyoruz. Önümüzdeki aylarda ABD'de ve birçok Avrupa ülkesinde yeni bir bağımsız yazarları güçlendirmek, yeni kitlelere ulaşmalarına ve işlerini büyütmelerine yardımcı olmak için bir platform oluşturacağız."

Facebook'un haber bülteni teklifi, içerik oluşturucuların kendi benzersiz içerik stillerini oluşturmalarına yardımcı olmak için çeşitli stil ve düzen seçenekleriyle ücretsiz bir kendi kendine yayınlama aracı üzerine inşa edilecek.

Ajans Bizim 

AdminAdmin