Teknoloji
Giriş Tarihi : 13-08-2018 15:26   Güncelleme : 13-08-2018 15:44
Abone ol

Sosyal Medyanın Siyasetteki Rolü

Bilgi akışının yoğun olduğu bu günlerde, neredeyse her yerde karşımıza çıkan ‘Sosyal Medya’ terimini duymayanınız kalmamıştır artık. Yerinde durmayan sürekli yenilenen gelişen teknoloji sayesinde ister esnaf olsun, ister büyük bir kuruluş olsun, ister herhangi siyasi bir parti olsun herkesin hedefi daha çok kişiye ulaşıp amaçlarına doğru ilerleyebilmek.

Sosyal Medyanın Siyasetteki Rolü

Duygun Sarpaşan/ Lusnika Works Sosyal Medyanın birçok alanda olduğu gibi, Siyaset üzerinde de önemli bir rol oynadığını söyleyebiliriz. Örneğin; içeriği dikkat çekici bir paylaşımın sosyal medya üzerinden milyonlara ulaşmasıyla beraber elden ele gezerek ilgili alanlarda haber olarak sunulduğunu görebiliyoruz. Siyasi partilerde sosyal medyaaracılığı ile doğru hedef kitleye ulaşabilir ve sosyal medya üzerinden aldıkları geri bildirim doğrultusunda yeni yöntemler geliştirebilmektedir. 

 

Sosyal Medyanın Siyaset Üzerindeki Büyük Başarısı 

 

Sosyal Medya ve Siyaset ilişkisinde, sosyal medya üzerinden yapılan anket çalışmaları (Hangi Partiye Oy Veriyorsunuz?) siyasetçilerin artı veya eksilerini de görebilmelerine olanak sağlar. Bununla beraber propaganda sürecinde, yaş gruplarına veya hedeflenen kitleye göre ayrı ayrı kampanyalar yapılarak insanları siyasi katılıma yönlendirmek de mümkün oluyor. İnsanlar sosyal medya araçlarını kullanarak fikirlerini beyan edebilir, başka kişilerin veya siyasetçilerin paylaşımlarına yorum yapabilir, yapılan yorumları daha rahat okuyabilirler. Teknolojinin gelişmesiyle beraber, sosyal medyayı kullanan bütün siyasetçiler milyonlarca insana ulaşarak anlık iletişime de geçebiliyorlar. 

 

Örneğin; Obama’nın 2008 ABD Başkanlık Seçimlerindeki Sosyal Medya başarısını ele alalım. Çok büyük maliyetler harcamak yerine sosyal medyayı kullanması en dikkat çekici noktaydı. Önceki Amerikan Başkanlarının yaptığı kampanyaların tam tersine çalışmalarının büyük bir kısmını sosyal medyaya verdi. Çalışanlarının çoğunluğu da gençlerden oluşuyordu. Halkın %52’lik oyunu alarak 2009 yılında ABD’nin 44. Devlet Başkanı seçildi. Barack Obama, sosyal medya araçlarından özellikle Twitter, Facebook, Youtube ve web siteleriyle birçok seçmene ulaşmayı başarmıştır. 

 

Sosyal medyada Obama ve Mccain’in takipçi oranlarını inceleyecek olursak; 

Hem Facebook arkadaş sayısında, hem Youtube izlenme sayısında hem de web sitelerinin tekil ziyaretçi sayısında Obama’nın McCain’den 4 kat daha fazla bir sayıya ulaşmış olduğunu görmekteyiz. 

 

Sosyal medyanın daha ilerleyen dönemlerde de çok etkili bir iletişim aracı olacağı kesin görünüyor. Siyasetçi-seçmen ilişkinin tekrar baştan kurulduğu bu dönemde, kendini ortalara atıp bağıran, hedef kitleyi etkilemek için afişlerin asıldığı dönemlerin geride kalacağı gözüküyor. Yeni nesille birlikte hedef kitlenin çoğunluğunun gençlerden oluştuğunu var sayarsak, sosyal medya üzerinden doğru strateji yapanların kazanması kaçınılmaz olacaktır. 

Kaynak: www.lusnika.com.tr