Gündem
Giriş Tarihi : 17-05-2016 14:49   Güncelleme : 17-05-2016 14:49
Abone ol

Sosyal paylaşımlar nedeniyle meslekten men cezaları meclis gündeminde

CHP İstanbul Milletvekili Yakup Akkaya sosyal medya paylaşımları nedeniyle meslekten men edilen kamu görevlilerini sorduğu yazılı soru önergesini Meclis'e sundu. Akkaya önergesinde Diyanet'teki 'kayırmacılık' iddialarına da yer verdi.

Sosyal paylaşımlar nedeniyle meslekten men cezaları meclis gündeminde

Başbakan tarafından yazılı olarak yanıtlanması için soru önergesi hazırlayan CHP İstanbul Milletvekili Yakup Akkaya, önergede bugüne kadar kaç kamu görevlisinin sosyal medyadaki paylaşımları nedeniyle meslekten men edildiğini sordu. Akkaya, verdiği soru önergesinde Diyanet'te her geçen gün artan 'kayırmacılık' iddialarına da değinerek; Diyanet İşleri Başkanlığı'na bağlı işyerlerinde görev yapmakta olan yöneticilerin kaç tanesinin kendi isteği dışında yer değiştirildiğinin belirtilmesini istedi.

Akkaya'nın soru önergesinin detayları şu şekilde:

6 Ocak 2016 tarihinde Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından 81 il emniyet Müdürlüklerine gönderilen bir yazı ile “devlet büyüklerine hakaret edenler hakkında ivedilikle Türk Ceza Kanunu’nun 299. Maddesi çerçevesinde işlem yapılması” talep edilmiş olduğu çeşitli yazılı basın organlarında bu yazının yayınlanması suretiyle tarafımızdan öğrenilmiş bulunmaktadır. Söz konusu yazının içeriğinde Anayasamızın 26. Maddesinin birinci fıkrasında “Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir. Bu hürriyet resmî makamların müdahalesi olmaksızın haber veya fikir almak ya da vermek serbestliğini de kapsar.” hükmü bulunmasına rağmen kişilerin özel  hayatlarında “kişisel fikir ve düşüncelerini açıklamaları” doğrudan suç olarak tanımlanmıştır. 

Bu çerçevede çeşitli kamu kurumlarında çalışan kamu görevlilerine yönelikte sosyal medyada yaptıkları paylaşımlar üzerinden işlemler gerçekleştirilmiş, bazı kamu görevlileri açığa alınırken, bazıları da meslekten men cezaları almışlardır. Yine Başbakanlığa bağlı Diyanet İşleri Başkanlığında da atamalarda giderek artan oranda bir kayırmacılığın yaşanmaya başladığına dair iddialar bulunmaktadır. Birçok yöneticinin ve çalışanın siyasi görüş ve düşünceleri nedeniyle farklı muamelelere tabi tutularak, ceza niteliğinde görev yeri değişikliklerine maruz kaldıkları belirtilmektedir. 

Bu çerçevede;

1. 2002’den bu yana kaç kamu görevlisi “devlet büyüklerine hakaretten açığa alınmış, kaç memur da meslekten men cezası almıştır? 

2. 2002’den bu yana Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı işyerlerinde görev yapmakta olan yöneticilerin kaç tanesi kendi isteği dışında yer değiştirmiştir?