Gündem
Giriş Tarihi : 13-07-2021 11:50   Güncelleme : 13-07-2021 11:50
Abone ol

Soyer: ''Gediz Nehri'ndeki kirliliğe neşter vuracağız''

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir Körfezi’ni kirleten Gediz Nehri’ndeki kirliliğin kaynağını tespit etmek için nehrin doğduğu yerden İzmir Körfezi'ne aktığı yere kadar incelemelerde bulunacaklarını söyledi Soyer, İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis toplantısında yaptığı açıklamada, İzmir Körfezi'nin kirlenmesinin ana kaynağının Gediz Nehri olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

Soyer: ''Gediz Nehri'ndeki kirliliğe neşter vuracağız''

''Körfez zehirleniyor, kirleniyor, diyoruz. Geçmişte yağmur suyu ve pis su kanalları ayrıştırılmadığı için birçok eksiklik olmuş, bir çok hata yapılmış ama eğer müsilaj denen musibet İzmir Körfezi'nde gözükmüyorsa bunda, bundan 20-25 sene önce yapılmış Büyük Kanal Projesi'nin payı var. Hala nereden zehirleniyor Körfez? Gediz'den... Benim şehir dışına gitmeme sinirlenen arkadaşlar var, evet Kütahya'ya gidiyorum. Murat Dağı'nın tepesinden, Gediz'in doğduğu yerden su içeceğim. Ondan sonra Gediz'in denize döküldüğü noktaya kadar da bürokrat arkadaşlarımla beraber gezeceğim. Bu benim işim mi? Çevre ve Şehircilik Bakanı mıyım? Hayır, ama buna seyirci kalmaya vicdanım razı değil. O zehir akmaya devam ediyorsa, ben Kütahya, Uşak, Manisa, belediyeleri ve bürokratlarıyla beraber çalışacağım. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na bir şey sunacağım. Belki gözden kaçırdıkları, farkında olmadıkları çözüm önerileri getireceğim. Yapmayalım mı? Gediz, Ergene zehir akıyor. Bu gelen felaketler son 3-5 yılın sorunu değil. Yıllardır uygulanan yanlış politikaların sonucu.''

Çare üretmek zorundayım

Burdur'daki ziyaretlerinde göllerin kuruduğuna şahit olduğuna ifade eden Başkan Tunç Soyer, “Yağmur yağdığında sevinmeyin. Kuraklık bitmeyecek. Yıllardır uygulanan yanlış politikaların sonucu, iklim değişikliği ile birleşiyor ve bugün çok büyük bir tehdit altındayız. Kiraz'da 300 metrede su çekemiyor arkadaşlar. Kuraklık kapımızda ve ben seçilmiş bir yerel yönetici olarak meclis üyesi arkadaşlarımla buna çare üretmek zorundayım” şeklinde konuştu.

Yolsuzluk ve yoksulluk olmasın diye 

Yoksulluk ve yolsuzlukla mücadele edeceklerini belirten Soyer, şunları söyledi:

“Bu memleketin, şehrin sorumluluğu bizim üzerimizde. İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir'in seçilmiş en büyük organıdır, kurumsal kapasitesidir. Bu sorumluluğu omuzlarımızda hissetmek mecburiyetindeyiz. Siyaseti sadece bu nedenle yapıyorum. Yolsuzluk, yoksulluk, bunlar bu topraklarda olmasın diye. Buna sebep olan, görmezden gelen herkesle de mücadele edeceğim. Tek derdim bu. Bu toprağın insanları daha iyisine layık. Bizim bir tek çizgimiz var, hırsızlar ve haramiler. Bu memleketin güzelim insanlarının daha iyi şeylere layık olduğunu bildiğimiz için birlikte çözüm üreteceğiz. Yoksullukla, yolsuzlukla mücadeleye devam ederek.”