Gündem
Giriş Tarihi : 20-03-2021 21:10   Güncelleme : 20-03-2021 21:10
Abone ol

Soylu: 'Kadına karşı şiddetle mücadelede dünyaya örnek olacağız'

İçişleri Bakanı Soylu: (Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesi) “Uluslararası sözleşmelerin varlığı veya yokluğu, suç şeklini önlemeye yönelik sorumluluklarımızı eksiltmez veya arttırmaz.”

Soylu: 'Kadına karşı şiddetle mücadelede dünyaya örnek olacağız'

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesi kararı üzerine sosyal medya hesabından yazılı açıklama yaptı. 

Türkiye’de huzurun, asayişin ve güvenliğin sağlanmasında, terörle mücadelede, hırsızlıkla, organize suçlarla, siber suçlarla, uyuşturucu ile şiddetin, suçun her türü ile mücadelede güvenlik güçleri olarak gücünü anayasadan, kanunlardan ve her türlü suça karşı insanların masumiyetini koruma ilkesinden aldıklarını belirten Soylu, şunları kaydetti:

“Uluslararası sözleşmelerin varlığı veya yokluğu, vatandaşımızın karşı karşıya kalacağı herhangi bir suç teşkilini önlemeye ilişkin sorumluluklarımızı ve bu sorumluluğun gereği olan çalışmalarımızı eksiltmez veya arttırmaz. Ayrıca belirtmek gerekir ki milletlerarası antlaşmalara, sözleşmelere taraf olmak kadar taraflıktan ayrılmak da her egemen devletin hakkıdır. Aile içi ve kadına karşı şiddetle mücadele, kadın cinayetlerini önleme konusunda bizi topluma karşı sorumlu kılan, İstanbul Sözleşmesi’nin varlığı değildir. Anayasa’nın 10. maddesi ve 41. maddesi, TCK’nın ilgili maddeleri, 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’un ilgili maddeleri, bu konuda ilgili bakanlıklarla yürüttüğümüz eylem planı, İçişleri Bakanlığı tarafından yürütülen KADES, Elektronik Kelepçe İzleme Merkezi gibi uygulamalar, sayılarını 81’den 1086’ya çıkararak tüm ülkemize ve ilçe düzeyine yaydığımız Aile İçi ve Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Büro Amirlikleri ve tüm bakanlıklarla uyumlu olarak yürüttüğümüz süreç, inanıyoruz ki bu mücadelede bizi vatandaşımıza karşı mahcup etmeyecektir.”

“Kadının cinayete kurban gitmesi kabul edilemez”

Soylu, anayasanın, kanunların, medeniyetin ve tüm değerlerin yüklediği görev ve sorunlulukları tamamen bir uluslararası sözleşmeye ciro etme ve eşitlemenin, hem kendi büyük devlet geleneğine, hem bin yıllık medeniyet birikimine, hem de ortaya koyduğu gelişmeyle bölgesinde ve dünyada önemli bir güç haline gelen Türkiye’ye, özgüvenine, kendi yapabildiklerine ve kapasitesine haksızlık olacağını belirtti. 

“Bir kadının şiddete uğraması ve bir kadının cinayete kurban gitmesi insanoğlu tarafından kabul edilemez. Bununla birlikte, Türkiye’de kadın cinayetlerinin arttığı söylemi, tamamen yalandır ve eldeki veriler tarafından desteklenmemektedir” ifadesini kullanan Soylu, açıklamasında şunlara yer verdi:  

“Tüm suçlarla mücadele ettiğimiz gibi devletimiz, güvenlik güçlerimiz, elbette ki aile içi ve kadına karşı şiddetle mücadeleyi de insan hakları çerçevesinde huzur, güven ve asayiş anlayışıyla, vatandaşımızın her şeyin en iyisine layık olduğu bilinciyle, dün olduğu gibi bugün ve yarın da devam ettirecektir. 

Yakın zamanda herkes görecektir ki aile içi ve kadına karşı şiddetle mücadelede atılan tüm adımların olumlu sonuçlarını alacağız ve dünyada bu mücadelenin örnek temsilcisi olacağız.”

Ajans Bizim