Dünya
Giriş Tarihi : 14-03-2021 17:23   Güncelleme : 14-03-2021 17:23
Abone ol

Sputnik V: Rusya Avrupa İlaç Ajansının özür dilemesini istedi

EMA başkanının Sputnik V aşısına izin verilmesini "Rus ruletine benzeten" sözleri Rusya'yı kızdırdı.

Sputnik V: Rusya Avrupa İlaç Ajansının özür dilemesini istedi

Rusya, Avrupa İlaç Ajansı EMA’nın başkanının Rus Sputnik V aşısına acil kullanım izni verilmesini “Rus ruletine benzeten” sözleri nedeniyle özür dilenmesini talep etti.

Avusturya televizyonunda geçen hafta bir programa katılan EMA Yönetim Kurulu Başkanı Christa Wirthumer-Hoche, Rus aşısı hakkındaki çekincelerini dile getirirken, “Herhangi bir hükümet, Sputnik V aşısına acil kullanım izni verebilir ama bu biraz da Rus ruleti oynamaya benzer! Belgeleri incelememiz lâzım. Şimdilik aşılanan kişilerle ilgili yeterli veriye sahip değiliz. Bu nedenle, acil kullanım izni verilmesini hiç tavsiye etmem” demişti.

Rus aşısını geliştiren Gamaleya Araştırma Merkezi yetkilileri, Twitter üzerinden yayımladıkları mesajda, Christa Wirthumer-Hoche’un sözlerini, “olası siyasî bir müdahale” olarak nitelendirmiş ve Sputnik V aşısına 46 ülke tarafından kullanım izni verildiğine dikkati çekmişti.

EMA, 4 Mart’ta Sputnik V’yi incelemeye başladığını açıklamış ve böylece Rus aşısının Avrupa Birliği ülkelerinde kullanılması yolunda önemli bir eşik geçilmişti. Rusya Sağlık otoriteleri de, Haziran ayından itibaren Avrupa’ya 50 milyon doz aşı vermeye hazır olduklarını bildirmişti. 

Avusturya Şansölyesi Sebastian Kurz da kendisine Rus aşısı yapılmasına hazır olduğunu söylemiş ve Avusturya’nın Rus aşısı üretmeyi tasarladığını belirtmişti.

Macaristan, EMA’nın onayını beklemeden Rus aşısı almış ve Çekya ile Slovakya da Rusya’ya aşı siparişi vermişti ancak Rus aşısı siparişi Slovakya koalisyon hükümetinde krize neden olmuştu.

Bir İsviçre şirketi de Rus aşısının İtalya'da üretilmesi için Sputnik'in dağıtımını yöneten Rusya Ulusal Yatırım Fonu ile bir sözleşme imzalamıştı. 

Ajans Bizim