Siyaset
Giriş Tarihi : 29-06-2021 09:53   Güncelleme : 29-06-2021 09:53
Abone ol

Sudan, eski Devlet Başkanı Beşir’i ICC’ye verecek

Sudan’ın, eski devlet başkanı Ömer el Beşir ve hükümetinin bazı üyelerini yargılandıkları Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne (ICC) teslim edeceği bildirildi.

Sudan, eski Devlet Başkanı Beşir’i ICC’ye verecek

NewArab’ın haberine göre, Sudan Federal İşler Bakanı Buthaina Dinar düzenlediği basın toplantısında, “Hükümet Beşir ve diğer suçluları, ICC protokolünün kabul edilmesinden sonra ICC’ye vermeye karar verdi” dedi.

Beşir ve eski hükümet üyesi 3 yetkili hakkında ICC’de savaş suçları, soykırım ve insanlığa karşı suçlar nedeniyle dava açılmıştı.

Dinar, Beşir’in yerel mahkemelerdeki yolsuzluk ve diğer suçlardan yargılamasının sona ermesinin ardından ICC’ye teslim edileceğini söyledi. 

ICC savcısı Fatou Bensouda ay başında BM Güvenlik Konseyi’nde savcı olarak yaptığı son bilgilendirmede, Sudan’ın Darfur bölgesindeki suçları işleyenleri hala adalet önüne çıkaramamaktan dolayı üzgün olduğunu söylemişti.

Bensouda, “Güvenlik Konseyi’nin Darfur sorununu mahkemeye sevk eden kararına göre Sudan’ın yasal olarak sanıkları mahkemeye teslim etmekle yükümlü olduğunu” belirtti.

Ajans Bizim