Gündem
Giriş Tarihi : 01-07-2021 16:04   Güncelleme : 01-07-2021 16:04
Abone ol

Sudan: IMF ile yapılan anlaşma protesto edildi

Göstericiler, hükümetin istifasını istedi. IMF ile yapılan anlaşmadan sonra gelen zamlar halkın hoşnutsuzluğunu artırdı.

Sudan: IMF ile yapılan anlaşma protesto edildi

Sudan’da, dün yüzlerce gösterici, Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından desteklenen ve çok sert buldukları ekonomik reformlar sebebiyle hükümeti istifa etmeye çağırarak başkent Hartum’da sokaklara döküldü.

Cumhuriyet Sarayı yakınlarında toplanan protestocular tarafından “Dünya Bankası ve IMF’nin politikalarına hayır!” ve “Halk rejimin düşmesini istiyor!” gibi sloganlar atıldı.

Protestolar, IMF’nin 2,5 milyar dolarlık kredi ve ülkenin dış borçlarını hafifletme anlaşmasını onaylamasının ertesi günü patlak verdi.

Hükümetin benzin ve motorine yönelik destekleri kaldırma konusundaki son kararları nedeniyle halkın hoşnutsuzluğu arttı. Bu kararlar, fiyatların iki katından fazla artmasına sebep oldu.

Hartum'da, “Sudan halkının yoksullaşmasına hayır!” yazılı pankartlar taşıyan çok sayıda protestocu, polis tarafından göz yaşartıcı gaz kullanılarak dağıtıldı.

Güvenlik güçleri, Nil'in batı kıyısında yer alan Omdurman şehrinde de protestocuların Hartum'un merkezindeki gösterilere katılmak için bir köprüyü geçmeye çalışması sırasında göz yaşartıcı gaz kullandı.

Protestocular, Sudan'ın doğusundaki Kassala'da, Nisan 2019'da eski Devlet Başkanı Ömer el-Beşir'i deviren protestolar sırasında öldürülenler için adalet istedi ve “Kan yerine kan, tazminat kabul etmeyeceğiz!” sloganları attı.

Sudan, Ağustos 2019'dan bu yana sivil ve askerlerden oluşan bir geçiş hükümeti tarafından yönetiliyor. Hükümet, el-Beşir dönemindeki kötü yönetim, iç çekişmeler ve uluslararası yaptırımlar nedeniyle zarar gören ekonomide reformlar yapmaya çabalıyor.

Başbakan Abdullah Hamduk, çarşamba günü, IMF kararının ardından devlet televizyonundan yaptığı konuşmada, Sudan halkını sabrından dolayı övdü ve “Doğru yoldayız” dedi.

Sudanlı yetkililer, protestolar öncesinde, Beşir rejimiyle bağlantılı olduklarından şüphelenilen 79 kişinin şiddet olayları planladıkları gerekçesiyle tutuklandığını duyurdu.

Ajans Bizim