Gündem
Giriş Tarihi : 27-04-2016 14:25   Güncelleme : 27-04-2016 14:25
Abone ol

Suriyeli ressam dünyadaki zulmün resmini çiziyor

ŞANLIURFA - Şanlıurfa’nın AFAD Harran Kampı'nda kalan Suriyeli Ressam Fevzi Haculi, Suriye’de yaşananları tablolarına yansıtıyor

Suriyeli ressam dünyadaki zulmün resmini çiziyor
ŞANLIURFA - Şanlıurfa’nın AFAD Harran Kampı'nda kalan Suriyeli Ressam Fevzi Haculi, Suriye’de yaşananları tablolarına yansıtıyor. Bir oğlunu da Suriye’deki iç savaşta kaybeden Ressam Fevzi Haculi, oğlunun öldürülmesini de resmetmiş.

Halep’e bağlı Azez şehrinden kaçarak Şanlıurfa’ya sığınan Suriyeli Ressam Fevzi Haculi, 5 yaşından bu yana resim yapıyor. "Türkiye'den Endonezya'ya, Mağrip'e kadar tek bir ümmetiz" diyen Suriyeli Ressam Fevzi Haculi, AFAD Harran Kampı'ndaki atölyesinde zalimlerin resmini, zulmü tablolarına aktardığını söyledi. Ressam Fevzi Haculi, 5-6 aylık Harran kampı süresince 50 civarında tablo yaptığını ifade etti.

Bu tablolarından bazılarının Başbakanlığın, Bakanlıkların ve AFAD Başkanlığının duvarlarını süslediğini dile getiren Suriyeli Ressam Fevzi Haculi, tablolarında ağırlıklı olarak ülkesinde yaşananları anlatıyor. Bazı tablolarında ise Türkiye’nin Suriyeli mültecilere merhametine yer veren Fevzi Haculi, hazırlamaya başladığı son tablosunda ise Türk Bayrağı önünde duran bir genç kıza yer veriyor. Haculi, genç kızın bir kısmını Suriyeli, bir kısmını da Türkiyeli olarak resmediyor.
Cihan [gallery ids="46316,46317,46318,46319,46320"]