Sağlık
Giriş Tarihi : 09-03-2022 11:12

Taklit ve Hileli Gıda Ürünleri Artıyor

CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi,  son zamanlarda artan taklit ve hileli gıdaların önüne geçilmesi, gerekli denetimlerin sağlanması, tarım ve hayvancılık politikalarının bu doğrultuda planlanması amacı ile TBMM bünyesinde bir komisyon oluşturulmasını talep etti.

Taklit ve Hileli Gıda Ürünleri Artıyor

EKONOMİK KRİZ HİLELİ VE TAKLİT ÜRÜNLERİN SAYISINI ARTIRDI, GIDA SEKTÖRÜ ALARM VERİYOR

Ali Haydar Hakverdi: “Ülkemizde yaşanan ekonomik kriz, artan girdi maliyetleri ve vatandaşın düşen alım gücü nedeni ile; birçok sektörde olduğu gibi, gıda sektöründe de adeta bir yıkım yaşanmaktadır. Döviz kurları, doğalgaz, elektrik ve akaryakıt fiyatlarındaki olağanüstü artışlardan kaynaklı; hammadde ithalatı zora girmiş, ürün işleme ve nakliye maliyetleri katlanarak artmıştır. Bu piyasa koşullarından, her sektör gibi, gıda sektörü de olumsuz etkilenmiş, taklit ve hileli ürünler ile merdiven altı illegal üretim artmıştır. Ne yazık ki bu durum hem çiftçilerimizi, hem üreticilerimizi, hem de vatandaşlarımızı gıda terörü ile karşı karşıya bırakmaktadır.” ifadelerini kullandı.

 

SÜTSÜZ PEYNİR, ARISIZ BAL ÜRETİLİYOR

CHP li Hakverdi, açıklamalarının devamında; “Artan maliyetler ve vatandaşın düşen alım gücü ne olursa olsun, insan sağlığını tehdit eden bu ürünlerin piyasaya sürülmesi hiçbir koşulda kabul edilemez. Burada etik ve ticari sorumluluk üreticiye ait olduğu gibi, bu sürecin denetimi ve planlanması da ilgili bakanlığa aittir. Geçtiğimiz günlerde Tarım ve Orman Bakanlığı, taklit veya tağşiş yapılan ve aralarında et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri, bitkisel yağ, bal, takviye edici gıdalar ile çikolata gibi ürünlerin yer aldığı, 371 firmaya ait 559 parti ürünü kamuoyuna duyurmuştur.” dedi.

 

10 YILDA 4164 HİLELİ VE TAKLİT ÜRÜN MUTFAKLARIMIZA GİRDİ

Hakverdi: “Verilerin açıklanmaya başlandığı 2012 yılından günümüze kadar, 1887 firmaya ait, toplamda 4164 taklit ve hileli ürün, bakanlık tarafından kamuoyuna duyurulmuştur. Bakanlığın yetersiz denetimleri nedeni ile, merdiven altı üretilip piyasaya sürülen birçok ürünün bu rakamlara dahil olmadığı düşünüldüğünde, insanlarımızın sağlığının ne kadar büyük bir tehdit altında olduğu ortaya çıkmaktadır.” ifadelerini kaydetti.

 

ÜLKEMİZ NEREDEYSE HER ÜRÜNDE DIŞA BAĞIMLI HALE GETİRİLDİ

Son olarak Hakverdi:” Siyasi iktidarın, öngörüsüz, bilim ve planlamadan yoksun tarım ve hayvancılık politikaları nedeni ile ülkemiz neredeyse her üründe dışa bağımlı hale getirilmiştir. Yaşanan Ukrayna-Rusya Savaşı’ndan kaynaklı, özellikle bu ülkelerden aldığımız ürünlerde tedarik sıkıntısı yaşanmaktadır. Bu durum, ülkemizdeki taklit ve hileli ürün sayısını daha da arttıracaktır.” açıklamalarında bulundu.

AdminAdmin