Gündem
Giriş Tarihi : 17-11-2021 10:52   Güncelleme : 17-11-2021 10:52
Abone ol

Taksiciler Esnaf Odası’ndaki seçimin arka planı: 5 aday var, Aksu dönemi bitebilir

Taksiciler Esnaf Odası Başkanlığı'na 5 kişi aday oldu. Ocak ayından mart ayına kadar seçim süreci devam edecek. Bu süre içerisinde aday sayısının artması veya azalması da olası görünüyor.

Taksiciler Esnaf Odası’ndaki seçimin arka planı: 5 aday var, Aksu dönemi bitebilir

FIRAT FISTIK / GERÇEK GÜNDEM

Tüm odalarda olduğu gibi Taksiciler Esnaf Odası’nda da ocak ayından mart ayına kadar seçim süreci var. Özellikle İstanbul’da son dönemde gündemin bir numaralı başlığı haline gelen taksiciler, artan şikayetler, taksi sayısındaki yetersizlik ve İBB yönetiminin önerdiği yeni taksi sistemi, seçimlerin ana başlıkları.

Şu anda İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanlığına 5 kişi aday olmuş durumda. Seçim yaklaştıkça sayı da artabilir, bir kişi lehine çekilmeler de yaşanabilir. Özellikle mevcut başkan Eyüp Aksu’nun İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile çekişmesi de en fazla eleştiri konularından biri. Aksu yeniden başkanlığa aday. Onunla birlikte en ciddi aday ise eski başkan ve şu anda Türkiye Esnaf Vakfı Başkanlığı görevini yürüten Yahya Uğur.

Konuyla ilgili konuştuğumuz kişiler, beş aday olmasının işlerin yolunda gitmediğine işaret olduğunu söylüyor. Gündemdeki en önemli konu ise taksi sayısının arttırılması ve İBB’nin teklifi. Aday olan adayların tamamı, İBB’nin yeni taksi teklifine karşı. Sebebi ise bilimsel gerekçelerin dışında, mevcut taksi değerlerini düşürecek olması.

KİM KAZANACAK?

İstanbul’da odaya üye olan taksici sayısı 10 bin civarında. Fakat ilk defa oda seçimlerinin bu kadar çekişmeli ve tartışmalı geçmesi bekleniyor. Çünkü Aksu’nun seçilmesinden önce oda seçimleri yapılması zorunlu ancak önemli olmayan bir şey olarak görülürdü. Öyle ki konuştuğumuz bir plaka sahibi, önceki seçimlerde 100 civarında kişinin oy kullandığını, uzun süredir yönetimlerin aynı kaldığını anlatıyor. Fakat bu sene aynı durum söz konusu değil.

Asıl tartışma ise kimin kazanacağında. Aksu’nun eli Oto Center ile kurduğu ilişkiler sayesinde güçlü. Fakat eski başkan Yahya Uğur da oldukça iddialı. Birçok taksici, asıl yarışın bu ikili arasında geçeceğinden emin. Uğur seçimler için “10 bin kişinin tamamını aradı arkadaşlarımız. Oyumuz yüzde 70’lerde gözüküyor. Yanılma payı illa ki olur. Fakat taksiciler mevcut durumdan çok şikayetçi” diyor.

"İMAMOĞLU'NA YARIYOR" YORUMU

Özellikle tartışılan bir diğer konu da Aksu ile İmamoğlu’nun sürekli karşı karşıya gelişi. Birçok plaka sahibine göre bu durum İmamoğlu’na yarıyor ve taksiciler toplumda “istenmeyen insanlar”, “tacizciler” gibi görülüyor. Neredeyse tüm taksiciler, bu durum nedeniyle kendilerinin deyimiyle “sokağa çıkamayacak hale gelmekten” şikayetçiler.

Ocak ayına doğru birçok şey değişebilir, yeni adaylar çıkabilir, bazı adaylar çekilebilir fakat İstanbul Taksiciler Odası’ndaki seçimlere son dönemdeki taksi tartışmalarının damga vurduğu ve daha çok su kaldıracağı kesin.