Gündem
Giriş Tarihi : 09-07-2021 14:21   Güncelleme : 09-07-2021 14:21

Taliban: ''Afganistan topraklarının yüzde 85'i kontrolümüz altında''

Taliban Afganistan'ın yüzde 85'ini kontrol ettiğini iddia etti. Afgan hükümeti, Afganistan ve İran arasındaki büyük bir sınır kapısı olan İslam Kale geçişinin kaybedildiğini kabul etti.

Taliban: ''Afganistan topraklarının yüzde 85'i kontrolümüz altında''

ABD liderliğindeki misyon son askerlerini de çekerken, Taliban Afganistan'daki toprakları hızla geri alıyor.

Rusya'nın başkenti Moskova'yı ziyaret eden Taliban heyetindeki Şahabuddin Delavar, yaptığı açıklamada, şu anda Afganistan topraklarının yüzde 85'ini kontrol ettiklerini ileri sürdü. Ülkenin 398 bölgesinin 250'si de dahil olmak üzere örgütün kontrolü altında olduğunu söyleyen Delavar,  ABD'ye Afgan idari merkezlerine saldırmaktan kaçınma sözü vermediğini belirtti.  

İran sınır kapısı ele geçirildi

Öte yandan, Afgan yetkililer, Taliban'ın  Afganistan ve İran arasındaki büyük bir sınır kapısı olan İslam Kale geçişini ele geçirdiğini kaydetti.  

Herat eyaletindeki İslam Kala geçişi, İran'a giden en büyük ticaret kapılarından biri ve hükümet için tahmini olarak aylık 20 milyon dolar gelir sağlıyor. Kamera görüntüleri, Taliban güçlerinin sınır gümrük dairesinin çatısından Afgan bayrağını indirdiğini gösterdi.  

İçişleri Bakanlığı sözcüsü Tarık Arian, ''Sınır birimleri de dahil olmak üzere tüm Afgan güvenlik güçlerinin  bölgede bulunduğunu ve sınır kapısını geri almak için çabaların sürdüğünü'' belirtti.  

Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahid ise ''Sınır tam kontrolümüz altında" dedi.  

Ajans Bizim

AdminAdmin