Spor
Giriş Tarihi : 09-06-2016 22:38   Güncelleme : 09-06-2016 22:38
Abone ol

Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'ne olimpiyat ayarı

TGF yetkilileriyle bir araya gelen Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Kırkpınar’da güreşecek pehlivanların seçilerek gelmesi gerektiğini belirtti. Gürkan, Kırkpınar’ın yağlı güreşlerin Nirvanası, olimpiyatı olduğunu söyledi. Gürkan, “Olimpiyatlara giderken nasıl bütün kategorilerdeki sporcular seçilerek gidiyorsa, Kırkpınar’da da herkes bu fikri düşünüyor. Ama bunun yöntemi nasıl olacak, doğru yöntemi nedir, bunu da eylül ayında yapacağımız çalıştayda görüşeceğiz.” dedi. Bu yıl Sarayiçi’nde güreşecek başpehlivan sayısının artarak 57’ye yükseldiği açıklandı.

Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'ne olimpiyat ayarı

Türkiye Güreş Federasyonu (TGF), Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Merkez Hakem Komite Başkanı Tahir Yılmaz, Yağlı Güreş Koordinatörü Metin Başdemir ve Federasyon Bölge Sorumlusu Sait Temiz ile bir araya geldi. Belediye Meclis Salonu’nda düzenlenen basın toplantısında 18-24 Temmuz tarihleri arasında yapılacak olan 655’inci Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri konuşuldu. Federasyon yetkilileri, güreşlere hazır olduklarını belirterek, yapılacak çalışmalar hakkında bilgi verdi. Gürkan, Kırkpınar’da güreşecek pehlivanların olimpiyatlarda olduğu gibi seçilerek gelmesinin düşünüldüğünü söyledi.

Kırkpınar’a ev sahipliği yaptıklarını hatırlatan Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Kırkpınar’ın tarihine değindi.
Gürkan, Er Meydanı’nın daha iyi bir zeminde olması için hazırlıkların tamamlandığını belirterek, çayırı temizlediklerini ifade etti. Daha iyi bir organizasyonla dünyanın dikkatini çekmek istediklerini dile getiren Gürkan, “Bugün yine hem Yağlı Güreş Federasyonumuzun Genel Koordinatörü Metin Başdemir hem de Merkez Hakem Kurulu Başkanımız Tahir Yılmaz ve diğer yetkili arkadaşlarla birlikte saha çalışması ve neler yapabiliriz diye değerlendirme yaptık. Bu yıl Kırkpınar çayırı dediğimiz alanda birazda riske girerek çalışmalar yaptık. Şu ana kadar hep üst bakım çalışmaları yapıldığı için alt zeminde ciddi problemler vardı. Sarayiçi’nin doğal faunasından kaynaklanan çok sayıda ağaç kökü vardı çayırın içerisinde ve bunlar zaman zaman ufak yaralanmalara sebep oluyordu. Radikal bir kararla Kırkpınar çayırını tamamen temizledik. Kotunu düşürdük ve tekrar zemini yeniledik. Güzel bir tesviye yaptık. Yine bildiğimiz peyzaj çimi değil, özel bir çim tohumuyla orasını ekerek yeniden yeşerttik. Birkaç kez de biçilip düzenlendi. 22 Temmuz’da Kırkpınar’ın güreş kısmı başlayacak. 22 Temmuz’a kadar da son bakımlarını, düzenlemelerini yaparak 655. Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin şanına yakışır bir şekilde gerçekleşmesini sağlayacağız.” şeklinde konuştu.

"KIRKPINAR ÇALIŞTAYI DÜZENLENECEK"

Kırkpınar güreşlerinde birtakım yeniliklere gidilmesi yönünde karar aldıklarına değinen Gürkan, “Değerli temsilcilerimize ve başkanlarımıza Edirne’ye kadar geldikleri için teşekkür ediyorum. Önümüzdeki yıllarda Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin nasıl daha seçkin bir destinasyon, nasıl daha keyifli bir güreş olmasıyla ilgili çalışmalarımız sürüyor. Temmuz’da Kırkpınar’ımızı bitirdikten sonra eylül ayında Kırkpınar’la ilgili tüm paydaşların katılacağı büyük ve geniş bir çalıştay yapmayı planlıyoruz. Kırkpınar ile ilgili daha seyir temaşasını yükseltecek, insanların gelmekten keyif alacağı, güreş kalitesini yağlı güreşin gelenek ve göreneklerine uygun bir halde görsel boyutunun öne çıkarılması için bir çalıştay yapacağız. O çalıştayda kararlar alınabilirse önümüzdeki yıllarda daha çok görselliği zengin, içeriği dolu bir Kırkpınar’ı güreş severlerin ve tüm dünyanın beğenisine sunmak istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Başpehlivanlık güreşlerinin bu yıl çekişmeli gececiğini açıklayan Gürkan, düzenleyecekleri çalıştayda, Kırkpınar’a katılacak olan güreşçilerin seçimi ve sayısının da görüşüleceğini belirtti. Gürkan, şunları söyledi: “Bu sene Ali Gürbüz’ün de cezası bitti. O da güreşmeye başladı. O yüzden ben başpehlivanlık güreşlerinin daha çekişmeli geçeceğini umuyorum. Bugüne kadar yapılan piyasa güreşlerinde hep çekişmeli geçti. Aralarından sıyrılıp da öne çıkan bir başpehlivan yok. Şu an bir isim veremiyorsunuz. Sürprizlere açık. Geçen yıl 1924 pehlivan Kırkpınar’a kayıt yaptırdı. Bu tüm zamanların rekoruydu. Kırkpınar, yağlı güreşlerin Nirvana’sı, olimpiyatı. Dolayısıyla olimpiyatlara giderken nasıl bütün kategorilerdeki sporcular seçilerek gidiyorsa, Kırkpınar’da da herkes bu fikri düşünüyor. Ama bunun yöntemi nasıl olacak, doğru yöntemi nedir bunu da Eylül ayında yapacağımız çalıştayda görüşeceğiz. Bu yıl Kırkpınar bütün pehlivanlara açık olacak ama yetiştirebilirsek biz de önümüzdeki yıl böyle bir düzenleme yapmayı arzu ediyoruz.”

Yine güreşlere Ankara’dan önemli isimleri davet etmek için Edirne Valisi Günay Özdemir ile yola çıkacaklarını söyleyen Gürkan, “Sayın Valimiz, Kırkpınar ağamız ve ben önümüzdeki hafta Kırkpınar davetiyelerini götürmek için Ankara’ya gideceğiz. Gençlik Spor Bakanımızla da görüşeceğim. 2 yıldır değişik nedenle başlatamadığımız stadın yenilenme projesini de görüşeceğiz. Onunda çalışmasına başlayacağımızı umuyorum.” diye konuştu.

GÜVENLİK SORUNU GÖRÜŞÜLDÜ

Merkez Hakem Komite Başkanı Tahir Yılmaz, Kırkpınar’da güvenlik önlemlerinin alınması için çeşitli görüşmeler yaptıklarını belirtti. 

Geçen yıl en büyük sorunun güvenlik problemi olduğunu dile getiren Yılmaz, şöyle devam etti: “Biz bugün buraya yine Kırkpınar’ımızın en iyi şekilde nasıl ileriye taşıyabiliriz düşüncesiyle eksiklerimizi önceden tespit etmek adına bir aradayız. Başkanımızın birçok yeniliğe imza atacağını görüyoruz ama bizim için en önemlisi Sarayiçi’ndeki yağlı güreş çayırının zemininin yeniden yapılması. Geçen yıl o çayırda biraz sıkıntılar olmuştu. Otların baya bir yüksek boyda olup da sporcuların ayaklarına dolandığı hatta bazı sporcuların bundan dolayı bacaklarının kesilmesine şahit olduk. Bu sene daha iyi bir sahada daha iyi şartlarda mücadele etmeleri için şartları düzelttik. Geçen yıl istenmeyen sebeplerle çeşitli olaylarla karşı karşıya gelebiliyoruz. Özellikle güvenlik sorunuyla ilgili sorunumuz oldu. Tabi ki bu yeterince güvenliğin olmaması ya da oradaki önlemlerin alınmamasıyla alakalı değildi. Bir anlık kontrolü elden kaçırıp aynı anda bazı olayların cereyan etmesi nedeniyle bazı olaylar yaşandı. Valilikte yaptığımız toplantıda da bunu gündeme getirdik. Özellikle güvenlik sorunuyla ilgili çözüme ulaşmamız gerekiyor. Onun dışında sporcuların barınma yerleri vb. her şey düşünülmüş ve hazırlanmış. Dediğimiz gibi biz yağlı güreşi burada en üst seviyeye taşıyabilmek için istişareler yaptık. Yönetim ve hakemler anlamında seçici olacağız. Bu sene biraz daha Başkanımızdan sayı kontenjanı rica edeceğiz. En iyi şekilde yönetmek için Türkiye ‘deki tüm hakemlerimizle sezon başında seminerlerimizi yaptık. Onlar için de buraya kontenjanımız kadarıyla aralarından en iyilerini seçip buraya getirmeyi düşünüyoruz. Bundan sonrası için dünya var olduğu sürece Türk toplumu Edirne’de Kırkpınar’ı yaşamaya devam edecektir.”

Kırkpınar’a geçen yıl katılan 1924 sporcu sayısının bu yıl 2 binlere yaklaşacağını ön gördüklerini belirten Yağlı Güreş Koordinatörü Metin Başdemir ise renkli bir Kırkpınar için heyecanlı olduklarını vurguladı.

Başpehlivanlık güreşlerinde makasın daraldığını ve güreşseverlerin keyifli bir mücadele izleyeceklerini belirten Başdemir, bu yıl 57 başpehlivanın kol bağlayacağını ekleyerek, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Bu sene 57 başpehlivanımız kol bağlayacak. Biz federasyon olarak Edirne’ye hazırız. Bu bir aylık süre içinde bölge toplantılarımızı da yaparak, arkadaşlarımızı sıfır vaziyette buraya getireceğiz. Saha içi saha dışı emniyeti ile alakalı şeyler söylemek istiyorum. Ben bu yıl yapılacak olan Kırkpınar’ın her yıl yapılacak olandan daha farklı olacağını düşünüyorum. Özellikle başpehlivanlarımız arasındaki makas çok daraldı. Ahmet Taşçı’dan sonra altın kemerin sahibi sporcumuz çıkmadı. En son Orhan Okullu şampiyon olmuştu. Ama 3 yıl üst üste alan olmadı. Dolayısıyla aralarındaki makas çok daraldı. Her hafta yapılan organizasyonlarda değişik arkadaşlarımız başpehlivan oldu. Bu sene çok farklı ve renkli bir Kırkpınar olacak. Bu anlamda biz de heyecanlıyız. Geçen sene 54 başpehlivanımız vardı, bu sene 57 başpehlivanımız kol bağlayacak. Umarım sakatlığın olmadığı bir Kırkpınar olur."Cihan