Siyaset
Giriş Tarihi : 04-10-2021 11:35   Güncelleme : 04-10-2021 11:35

Taşcıer:' Halk Sağlığı Üzerine Kumar Oynamayın!'

Cumhuriyet Halk Partisi Ankara Milletvekili Eczacı Gamze Taşcıer, grip aşılarının bir kez daha krize dönüştüğünü ifade ederek, “Bir gün daha kaybetmeden, 65 yaş üstü hastaların tümüne ve kronik hastalığı olan vatandaşlarımıza ücretsiz grip aşısı hakkını tanıyın. Halk sağlığı üzerine kumar oynamayın” dedi. Aile Sağlığı Merkezlerine giden 90 yaşındaki kronik hastalıklı vatandaşları bile sistemin yüksek riskli saymadığını belirten ve aşısının karşılanmadığını belirten Taşcıer, “Vatandaş el mecbur, hasta olmamak için gidip cebinden ödeyerek aşısını oluyor. Ama durumu olan var olmayan var. Böyle mi kurtaracaksınız iflas ettirdiğiniz SGK’yı bataktan?” ifadelerini kullandı.

Taşcıer:' Halk Sağlığı Üzerine Kumar Oynamayın!'

“KİM BU RİSK GRUBU, 100 YAŞ ÜZERİNDEKİLER Mİ?”

Grip aşısında bir kez daha kaos yaşandığını belirten CHP Ankara Milletvekili Taşcıer, “Geçtiğimiz sene de grip aşısı olabilmek öyle şartlara bağlanmıştı ki, aşı hakkı çıkanlar piyango talihlisi gibi akşam ana haberde konu ediliyordu. Hasibe Teyze’yi hatırlıyorum, evinin camından mikrofon uzatıp ‘ne hissediyorsunuz’ diye sormuşlardı. Şimdi bu sene de maalesef yine aynı döngüyü bir kez daha yaşıyoruz. Grip aşısının mantığı şudur; grip mevsimi başlamadan aşınızı olursunuz ki salgın başlayınca hasta olmayasınız. Eylül ayı bitti daha hala insanlar aşısının karşılanmasını bekliyor. Ama öyle şartlar koymuşlar ki, SGK’nın aşınızı karşılaması için gerekli kriterleri kimse sağlayamıyor. Aile Sağlığı Merkezlerine giden 90 yaşında olup kronik hastalıkları olan bir vatandaş bile sistemde ‘yüksek risk grubunda değil’ uyarısıyla karşılaşıyor. Allah aşkına kim bu risk grubu, 100 yaş üzerindekiler mi?” ifadelerini kullandı.

“BÖYLE Mİ KURTARACAKSINIZ SGK’YI BATAKTAN?”

Vatandaşın mecburen hasta olmamak için aşıları cebinden ödemek zorunda kaldığını belirten Taşcıer, “Durumu olan var olmayan var. Böyle mi kurtaracaksınız iflas ettirdiğiniz SGK’yı bataktan? SGK sosyal medya hesaplarından paylaşım yapıyor, aşıları karşılıyoruz diye. Kiminkini karşılıyorlar gerçekten merak ediyorum. Risk grubu SGK ödeme listesinde tanımlı olmasına rağmen ve geçen sene aynı olumsuz tecrübeyi yaşamışken, hala aynı hatayı yapıyorlar. Sağlık Bakanlığı yaşanmışlıklardan asla ders çıkarmıyor.” dedi.

“BU SENE GRİP SALGINI GÖRÜLME İHTİMALİ DAHA YÜKSEK”

Geçtiğimiz yıl da grip aşılarının karşılanması için çok sayıda şart konulduğunu hatırlatan Taşcıer, “Bakan Koca Aralık ayının ortasında çıkıp bakın elimizde kaldı aşılar dedi. Milletin aklıyla alay etmenin de böylesi demiştik geçen sene de. Aralık ayına gelindikten sonra daha kim niye aşı olsun zaten? Bu sene de aynı durumu yaşayacağımızın fragmanını izliyoruz şuan.” ifadelerini kullandı. Uyarısını tekrarladığını belirten Taşcıer, “Geçtiğimiz yıl COVID-19 salgınına karşı alınan önlemler neticesinde grip salgını görülmemesi büyük bir şanstı. Ama bu sene durum farklı, çünkü hem önlemler gevşetildi hem de vatandaşta önlemler konusunda bir rehavet oluştu. Dolayısıyla bu sene grip salgını görülme ihtimali çok daha yüksek. İktidar ise yine öngörüsüz bir şekilde süreci şansa bırakmış durumda. Sağlık Bakanı hiçbir soruma cevap vermediği gibi grip aşılarıyla ilgili geçtiğimiz ay sorduğum soruya da cevap vermedi. Yani yine şeffaflıktan uzak bir süreç yönetimi ile karşı karşıyayız. Ben tekrar çağrı yapıyorum, bir gün daha kaybetmeden, 65 yaş üstü hastaların tümüne ve kronik hastalığı olan vatandaşlarımıza ücretsiz grip aşısı hakkını tanıyın. Halk sağlığı üzerine kumar oynamayın.” dedi.

 
AdminAdmin