Gündem
Giriş Tarihi : 08-06-2017 12:58   Güncelleme : 08-06-2017 12:58

“Tayin hakkı olan doktorlar hemen gidiyor”

Cumhuriyet Halk Partisi'nin doktor milletvekillerinden Murat Emir, seçim bölgesindeki ilçelerden Beypazarı'ndaki devlet hastanesinde yaşanan yönetim krizini Meclis gündemine taşıdı.

“Tayin hakkı olan doktorlar hemen gidiyor”

CHP’li Murat Emir, Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, başta başhekim olmak üzere hastane yönetiminin, hastanedeki doktor ve diğer sağlık personeline baskıcı bir tutum sergilediğini vurguladı. Bu hastanedeki sağlık emekçilerinin, yönetim şekli nedeniyle adeta çalışamaz duruma geldiğini belirten Murat Emir, Bakan Akdağ’a şu soruları yöneltti:

“-Beypazarı Devlet Hastanesi’nde kaç doktor görev yapmaktadır? Bunlardan kaçı pratisyendir? Hastanede toplam kaç sağlık personeli görev yapmaktadır? Görev yapan personelin iş bölümü ve branşlara göre dağılımı nasıldır?

-Beypazarı Devlet Hastanesi’nde kaç uzman doktor görev yapmaktadır? Bunların kaçı temel sağlık hizmetleri dalında çalışmaktadır? Bu sayı ‘bölge halkının sağlık sorunlarının çözümünde çare noktası’ olacağı iddia edilen bir hastane için yeterli midir?

-Son 1 yılda kaç uzman doktor, başka hastanelere tayin istemiştir? Bu doktorlarımızdan kaçı başka hastanelere tayin olmuştur?

-Beypazarı Devlet Hastanesi’nin yatak kapasitesi ne kadardır? Bu kapasitenin 2015 ve 2016 yılları doluluk oranı nedir? Hastanenin 100 olan yatak kapasitesi neden 75’e düşürülmüştür?”

“Tayin hakkı olan doktorlar hemen gidiyor”

                Murat Emir, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede de Beypazarı Devlet Hastanesi’nin bu anlayışla yönetilemeyeceğini; söz konusu baskıcı anlayışın devam etmesinin olumsuz sonuçlarının sağlık hizmetlerinin sunumuna da yansıyacağını belirterek, “Neredeyse tüm çalışanlar hastaneden ayrılma noktasına gelmiş, tayin hakkı olanlar zaman geçirmeksizin başka yerlere tayinlerini istiyor.  Sorunların, İlçe halkına sunulan sağlık hizmetlerini etkilememesi ve sağlık emekçilerinin sağlıklı çalışabilmesi için yönetimin, uzlaşmaz ve baskıcı yönetim anlayışından vazgeçmesi gerekiyor” dedi.

AdminAdmin