Siyaset
Giriş Tarihi : 03-03-2016 01:20   Güncelleme : 03-03-2016 01:20
Abone ol

TBMM Genel Kurulu'nda 'el hareketi' gerginliği

ANKARA - İçişleri Bakanı Efkan Ala, MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural ile yaşadığı gerginliğin ardından bu defa CHP İzmir Milletvekili Musa Çam ile bir tartışma yaşadı

TBMM Genel Kurulu'nda 'el hareketi' gerginliği
ANKARA - İçişleri Bakanı Efkan Ala, MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural ile yaşadığı gerginliğin ardından bu defa CHP İzmir Milletvekili Musa Çam ile bir tartışma yaşadı. Soru-cevap bölümünde Çam, Bakan Ala'nın kendisine yönelik el hareketi yaptığını ileri sürdü. Ala ise "Sizinle ilgili değil kardeşim!" diye karşılık verdi. Ancak gerginlik uzadı. Vural da Başkanvekili'nden Ala'ya ceza verilip dışarı atılmasını teklif etti.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nun 50'inci birleşimi açıldı. Birleşimi TBMM Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı yönetti. 2016 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı ile 2014 yılı Merkezi Yönetim Kesinhesap Kanunu Tasarısının TBMM Genel Kurulu'nda görüşülmesine devam edildi. Program uyarınca beşinci turda İçişleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve bağlı kurum-kuruluşların bütçeleri ele alındı. Yapılan oylamada, bakanlıklar ve bağlı kurum-kuruluşların bütçeleri kabul edildi.

Soru-cevap bölümünde CHP İzmir Milletvekili Musa Çam, İçişleri Bakanı Efkan Ala'ya "Yeni Şafak'ta Adbülkadir Selvi 3 Kasım 2014'te köşesinde 'Çözüm Süreci, Stres Testinde'ki yazısında, 'Efkan Ala: Oslo'da anlaşmıştık PKK'yle. PKK bunu bozdu' demiştir. Bu anlaşma nedir? Muhtarlarla Sayın Cumhurbaşkanı toplantılar yapmaktadır. Bu toplantılara davet edilen muhtarların tespiti sizin tarafınızdan mı yapılmaktadır? Bunların geliş, gidiş ve konaklama masraflarını İçişleri Bakanlığı bütçesinden mi ödemektesiniz? Hangi kriterlere göre bu muhtarları seçiyorsunuz? Bunu öğrenmek istiyorum. Dolmabahçe toplantısına Recep Tayyip Erdoğan'dan haberli mi katıldınız, habersiz mi?" sorularını yöneltti.

Daha sonra Çam, kendisine el hareketi yaptığını öne sürdüğü Ala'ya "Şimdi elinizi böyle yapmak hiç yakışmadı." dedi. Bu sözlerin ardından bir anda Genel Kurul'da ortam bir anda gerildi. Bakan Ala, "Sana yapmıyorum kardeşim! Benim hareketlerimi burada siz tayin edemezsiniz." karşılığını verdi. TBMM Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı, araya girerek ortamı sakinleştirmek istedi. CHP'li Çam, "Bu tarz doğru bir tarz değil. Yakışıyor mu size? Yakışıyor mu böyle yapmak? Kime yapıyorsunuz onu? Yakışıyor mu?" diyerek sözlerine devam etti.

Bu sırada AK Parti sıralarından Çam'a yönelik "Otur yerine!" sesleri geldi. Çam, "Ne biçim konuşuyorsun?" dedi. MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural da "Yani hiç yakışmıyor ya! Üslubuna dikkat etmez, hareketlerine dikkat etmez." diye konuştu. Ala ise "Sizinle ilgili değil kardeşim!" diye karşılık verdi.

Çam: Ne demek? Senin karşında milletvekili var, soru soruyor. Karşınızda çocuk mu var sizin? Böyle gayriciddilik olur mu ya!

Vural: Meclis'e hakaret edip duruyor. El kol hareketi yapıyor.

Çam: Ayıp ya! Koskoca bakansın, böyle mi davranır? Böyle yapıyorsun. Ne demek bu?

Vural: Ceza verin, dışarı atın ya!

Çam: Terbiyesiz… Saygısız…

Vural: Sayın Başkan, dışarı atın!

TBMM Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı da Bakan Ala'nın el hareketini Çam'a karşı yapmadığını söylediğini aktardı.

Çam: O Bakan dinleyecek! Ben soru soruyorum, dinleyecek! Ne demek böyle? Karşısında çocuk mu var?

Tartışmaların uzaması üzerine TBMM Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı, birleşime 10 dakika ara verdi. Arada da milletvekilleri arasındaki gerginlik bir süre devam etti.Cihan