Gündem
Giriş Tarihi : 15-12-2020 11:33   Güncelleme : 15-12-2020 11:33
Abone ol

TCDD yolcu taşımacılığı ihalesi çıkmaza girdi

TCDD’nin yolcu taşımacılığını özel sektörü de açma planı çerçevesinde geçen Ocak ayında duyurduğu ihale talip çıkmadığı için çıkmaza girdi.

TCDD yolcu taşımacılığı ihalesi çıkmaza girdi

TCDD’nin yolcu taşımacılığını özel sektörü de açma planı çerçevesinde geçen Ocak ayında duyurduğu ihale talip çıkmadığı için çıkmaza girdi. TBMM Deprem Komisyonu’nda CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır’ın konuyla ilgili sorusunu, TCDD Taşımacılık Genel Müdür Yardımcısı Fikret Şinasi Kazancıoğlu yanıtladı.

“ÖZEL SEKTÖRDEN BİR TALEP VE TALİP ÇIKMADI”

Cumhuriyet’ten Sefa Uyar’ın haberine göre Kazancıoğlu, yanıtında “Bu işe özel sektörden bir talep ve talip çıkmadı. 2021 için ihaleyle belirleneceği doğru ancak 2020 Aralık ayı itibarıyla henüz Ulaştırma Düzenleme Genel Kurulu’na bir müracaat olduğunu duymadık, 2021’de de yine yolcu ve yük taşımacılığını bizim yapacağımız görülüyor” ifadelerini kullandı.

EKONOMİYE DOLAYLI FAYDA

Kazancıoğlu’nun, Sındır’ın “İnşallah özelleşmez” sözlerine “Hayırlısı” yanıtını vermesi ise dikkat çekti. Konuyla ilgili değerlendirme yapan Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) Genel Başkanı Murat Oral ise Covid-19 salgını ve demiryolu taşımacılığındaki maliyetlere dikkat çekti. Demiryollarının tüm dünyada zarar ettiğini aktaran Oral, buna karşın ekonomiye dolaylı fayda sağladığını belirtti.