Siyaset
Giriş Tarihi : 09-02-2018 18:07   Güncelleme : 09-02-2018 18:07
Abone ol

'Televizyon Ekranları Tek Parti Yayın Organına Dönüştürüldü'

CHP Gaziantep Milletvekili Mehmet Gökdağ, Televizyon kanallarının AKP’nin yayın organı gibi davranarak siyasi parti liderlerine ayrılan canlı yayın adaletsizliğini TBMM gündemine taşıyarak Başbakan’a “Mayıs 2017 tarihinden günümüze kadar TRT’nin AKP Genel Başkanı (Cumhurbaşkanı), Başbakan ve Muhalefet liderlerinin konuşmalarını canlı yayınladığı süreler ne kadardır? diye sordu.

'Televizyon Ekranları Tek Parti Yayın Organına Dönüştürüldü'

CHP’li Gökdağ, Başbakan’ın yanıtlaması istemiyle verdiği önergede, Yüksek Seçim Kurulunun Cumhurbaşkanlığı Seçim sürecindeki yanlı yayınları nedeniyle TRT'ye tarihinin en büyük cezayı kestiğini söyleyen Gökdağ, “İktidar baskısının yoğun hissedildiği özel kanalların yayınlarına bile müdahale edildiği bir dönemde ulusal yayın yapan kanalların canlı yayın sürelerine baktığımızda AKP Genel Başkanına, Başbakana ayrılan süre ile Muhalefet liderlerine ayrılan canlı yayın süreleri arasında uçurum olduğu görülmektedir. Mayıs 2017 itibariyle Partili Cumhurbaşkanlığının fiilen hayata geçirilmesiyle Televizyon ekranları tek parti yayın organına dönüştürülmüştürdedi.

Gökdağ Başbakana şu soruları yöneltti; “Mayıs 2017 tarihinden günümüze kadar TRT’nin AKP Genel Başkanı (Cumhurbaşkanı), Başbakan ve Muhalefet liderlerinin konuşmalarını canlı yayınladığı süreler ne kadardır? Ulusal yayın yapan kanalların Mayıs 2017 tarihinden günümüze kadar AKP Genel Başkanını, Başbakanı ve Muhalefet liderlerini Canlı yayınlandığı süreler ne kadardır? ” sorularını gündeme taşıdı.

                              TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

            Aşağıdaki sorularımın, Anayasamızın 98. ve TBMM İç Tüzüğünün 99. maddeleri uyarınca Başbakan Sayın Binali YILDIRIM tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

 

                                                                                                                     Av Mehmet GÖKDAĞ

                                                                                                                     Gaziantep Milletvekili

                                                                                                                   Adalet Komisyonu Üyesi

 

Yüksek Seçim Kurulu Cumhurbaşkanlığı Seçim sürecindeki yanlı yayınları nedeniyle TRT'ye tarihinin en büyük cezasını kesmişti. İktidar baskısının yoğun hissedildiği özel kanalların yayınlarına bile müdahale edildiği bir dönemde ulusal yayın yapan kanalların canlı yayın sürelerine baktığımızda AKP Genel Başkanına, Başbakana ayrılan süre ile Muhalefet liderlerine ayrılan canlı yayın süreleri arasında uçurum olduğu görülmektedir. Mayıs 2017 itibariyle Partili Cumhurbaşkanlığının fiilen hayata geçirilmesiyle Televizyon ekranları tek parti yayın organına dönüştürülmüştür.

Buna istinaden;

 

  1. Mayıs 2017 tarihinden günümüze kadar TRT’nin AKP Genel Başkanı (Cumhurbaşkanı), Başbakan ve Muhalefet liderlerinin konuşmalarını canlı yayınladığı süreler ne kadardır.
  2. Ulusal yayın yapan kanalların Mayıs 2017 tarihinden günümüze kadar AKP Genel Başkanını, Başbakanı ve Muhalefet liderlerini Canlı yayınlandığı süreler ne kadardır.