Gündem
Giriş Tarihi : 29-06-2016 18:02   Güncelleme : 29-06-2016 18:02

THY oluşturduğu kriz masasıyla koordinasyonu sağladı

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, oluşturdukları kriz merkezi sayesinde operasyonları hızlı şekilde başlattıklarını söyledi.

THY oluşturduğu kriz masasıyla koordinasyonu sağladı

Atatürk Havalimanı’nda bombalı saldırının ardından Türk Hava Yolları (THY) kriz merkezi oluşturdu. Operasyonların biran önce başlaması için tüm paydaşlarla koordinasyon sağlandı. Yurtdışında bazı merkezler bilgilendirilerek uçakların kabul etmeleri sağlandı. Kısa süre içerisinde Atatürk Havalimanı’ndaki kriz çözüldü. Uçaklar yaklaşık 5 saat aradan sonra yeniden havalandı.

THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı, patlamanın ardından terminalde incelemelerde bulundu. Atatürk Havalimanı muhabirlerine açıklamalarda bulunan Aycı, “Hep birlikte operasyona en hızlı şekilde başlamak için uğraştık. İletişim dilini, tüm paydaşlarla olan koordinasyonu sağlamaya çalıştık. Örneğin, yurt dışında ki bazı merkezlerle bilgilendirme yaptık. Uçaklarımızı kabul etsinler diye. Herhangi bir sıkıntı olmasın. Aynı şekilde tüm istasyonlarımızı taarruza geçirdik, tüm müdürlerimiz ve istasyon şeflerimizi aynı anda uçaklara hakim olabilmek için ve arada divert edecek uçak olursa onları karşılamak üzere istasyondaydılar. Bu anlamıyla tabi ki biz TAV'daki arkadaşlarımızla da hem TGS'de ki arkadaşlarımızla aynı şekilde emniyetteki arkadaşlarımızla sürekli koordineli olduk. Kriz masası kurduk.” dedi.

ÇATIŞMADA VURULDUĞUNU HİSSETMEMİŞ

Havalimanında görevli güvenlik güçlerinin saldırıyı gerçekleştiren teröristlerle kahramanca karşı koyduklarını aktaran İlker Aycı, “Havalimanında bir sürü isimsiz kahraman vardır. Polisimiz elinde ki silahıyla, kaleşnikof ile elini kolunu sallaya sallaya gelen bir adamın karşısına tek tabanca ile çıkıp, onunla müsademe edecek kadar kendisinde bu cesareti bu sorumluluğu, bu vatan sevgisini, görev sevgisini bilen arkadaşımız. Bu kardeşimizi hastane de ziyaret ettik. Biz dün gece o kardeşimizi ziyarete gittik hastanede. Kaleşnikof isabet etmiş. Çatışmada vurulduğunun hissetmemiş önce. Vuruşmaya devam etmiş. Sonra adamı vurup indirterek sonra adamın yanına gidiyor. Tekrar ona sıkmak için. Gittiği yerde adamın fünyesini ve patlatma üzerine olduğu için olay yerinden uzaklaşıp. Olay mahallinden uzaklaşmaya çalışıyor. Bomba patladıktan sonra sanıyoruz parça menzilli bombalar bunlar, İçinde misket demir parçaları ve bir sürü şeyler. Kendisiyle konuştuk ismi Yüksel. Konuşabilecek durumda. Ama alt tarafta yaranın oluşturduğu bir sıkıntı var. Tabi üzerinden 24 saat geçtikten sonra doktorların daha iyi anlayabileceği bir noktaya gelecek. Ben kendisiyle konuştum. Şoku falan atlatmış.” diye konuştu.
 

CİHAN

 

AdminAdmin