Ekonomi
Giriş Tarihi : 26-08-2020 11:24   Güncelleme : 26-08-2020 11:24
Abone ol

TPAO ve BOTAŞ borsaya açılıyor

Karadeniz'deki Sakarya bloğunda doğalgaz bulunmasının yankıları devam ediyor. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ise bu keşifle birlikte BOTAŞ ve TPAO'nun halka arzının önünün açıldığını söyledi. İki şirketin ne kadarının halka açılmasının planlandığı henüz belli değil. Yani bu iki kamu şirketinin bir kısım hisseleri borsada satılacak, firmalar kısmi özelleşmiş olacak.

TPAO ve BOTAŞ borsaya açılıyor

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Karadeniz’de keşfedilen doğalgaz kaynaklarının geliştirilmesiyle birlikte TPAO ve BOTAŞ’ın halka arzının önünün açılacağını söyledi.

Dün NTV’de soruları yanıtlayan Albayrak, Karadeniz’de keşfedilen doğalgaz rezervi hakkındaki sorulara cevap verirken, “Bu son süreç gerek TPAO ve gerek BOTAŞ’ı farklı bir lige çıkaracak. Önümüzdeki yakın süreçte bu keşiflerin gelişmesiyle birlikte gerek TPAO, gerek BOTAŞ’ın bilançoları önce yurt içi, sonra yurt dışı olabilir, halka arz sürecinin de önünü açacak” dedi.

Albayrak Türkiye’nin uzun vadeli doğalgaz ithalat müzakerelerinde elini güçlendiren bir koz olarak nitelediği doğalgaz keşfinin ithalat yapılan ülkelerle işbirliğini ilerletmeyi sağlayacağını ifade etti.

Albayrak, “Bizlerin yıllardır işbirliği yaptığı ülkeler, Rusya, İran’dır. Bu yeni dönem Türkiye açısından, bu ülkelerde yeni işbirliklerinin doğurabileceği bir süreci başlatıyor. Belki üretici ülke olarak farklı işbirlikleri yapacağız. Rusya en zor dönemimizde bile bizi yarı yolda bırakmadı” dedi.