Siyaset
Giriş Tarihi : 27-11-2018 11:05   Güncelleme : 27-11-2018 11:05

Turizm Bakanı'nın firmasından skandal!

Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un şirketi işgal altında olan Muğla Keçi Adası'ndaki Yunan Oteli H Hotel Pserimos Villası pazarlıyor iddiası.

Turizm Bakanı'nın firmasından skandal!

Yeniçağ gazetesi yazarı Ahmet Takan, Kültür ve Turizm Bakanı hakkında dikkat çeken bir iddiada bulundu. Takan, Milli Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri emekli kurmay Albay Ümit Yalım'a dayandırdığı iddiasında "Türkiye Cumhuriyeti Turizm Bakanının  turizm şirketi, işgal atındaki Türk topraklarının üzerine kondurulan Yunan otelinin pazarlamasını yapıyor" dedi.

Takan'ın bugün "Bakanın şirketinin imza attığı rezalet!.." başlığı ile yayınlanan yazısından ilgili bölüm şöyle;

Türkiye Cumhuriyeti Turizm Bakanının  turizm şirketi, işgal atındaki Türk topraklarının üzerine kondurulan Yunan otelinin pazarlamasını yapıyor... Beraber para kazanıyorlar!.. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un şirketi etstur, Yunan  işgali altında olan Muğla Keçi Adası'ndaki H Hotel Pserimos Villas'ı, pazarlıyor.

İnanması çok zor değil mi?.. O zaman belgeleri konuşturalım;

Milli Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri emekli kurmay Albay Ümit Yalım  büyük skandalı ortaya çıkardı ve Bakan Ersoy'u istifaya davet etti. Yunan internet haber sitesi kalymnos-news.gr'de, 20 Kasım 2018'de  yayımlanan bir habere dikkat çeken Yalım, "Habere göre Muğla Keçi Adası'nda konuşlu H Hotel Pserimos Villas, 2019 turizm sezonu için eleman arıyor. İş ilanında, Keçi Adası'nda yaşayan elemanlara öncelik verileceği yazılmış. Yunan haber sitesinde eleman arayan oteli kimler pazarlıyor diye baktığımızda karşımıza ilginç şirketler çıkıyor. Yunan otelini pazarlayan şirketlerin arasında Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un şirketi de var. Bakan Ersoy, işgal altında olan Muğla Keçi Adası'ndaki Yunan Oteli H Hotel Pserimos Villas'ı, sahibi olduğu etstur şirketi vasıtasıyla pazarlıyor" dedi.

Ümit Yalım, şöyle devam etti:

Turizm Bakanı Ersoy'a ait şirketin ilanında adaya pasaport ve vize ile gidileceği belirtilerek işgal altında olan Muğla Keçi Adası'nın Yunanistan'a ait olduğu iddia edilmiş.Şirket ilanında Yunan otelinin bulunduğu yeri gösteren harita da var. Yunan H Hotel Pserimos Villas'ın tanıtım fotoğrafları da yayımlanmış.

İşgal altında olan Muğla Keçi Adası'ndaki Yunan H Hotel Pserimos Villas'ı pazarlayan şirketler arasında tatilsepeti.com ve tatil.com adlı Türk şirketleri ile tripadvisor adlı Amerikan şirketi ve Booking.com adlı Hollanda şirketi de var. Turizm Bakanı Ersoy, işgal altında olan Muğla Keçi Adası'ndaki Yunan Otelini pazarlayan diğer şirketleri de görmezden geliyor.

Konutlar otel oluvermiş!

Muğla Keçi Adası'nın uydu görüntüleri incelendiğinde, 28 Haziran 2016 tarihli uydu görüntüsünde adada yüzme havuzunun olmadığı görülüyor. 09 Temmuz 2017 tarihli uydu görüntüsünde ise adada yüzme havuzu olduğu açıkça görülüyor. Konut olarak kullanılan binalar, yan tarafa 2017'de havuz inşa edilerek otele dönüştürülmüş ve otele H Hotel Pserimos Villas adı verilmiş."

Keçi Ada'sı Türk adasıdır

Ümit Yalım, "1923 Lozan Antlaşmasının 15. maddesine ek olarak konulan 2 no.lu haritada, Osmanlı Devleti döneminde İtalya tarafından ilhak edilen toplam 14 adanın isimlerinin altı kırmızı çizgi ile çizilmiştir. Lozan Antlaşmasının 15. maddesinde ve ek olarak konulan 2 no.lu  haritada, Keçi Adası'nın İtalya'ya verilmediği açıkça görülmektedir" hatırlatmasını yaparak sözlerine şöyle devam etti:

"4 Ocak 1932 Türk İtalyan Sözleşmesi'nde de Keçi Adası İtalya'ya verilmemiştir. İkinci Dünya Savaşından sonra imzalanan 1947 Paris Antlaşması ile 12 Ada Rodos ve Meis olmak üzere toplam 14 adanın egemenliği İtalya'dan alınarak Yunanistan'a devredilmiştir. 1947 Paris Antlaşması ile egemenliği Yunanistan'a devredilen adalar arasında Keçi Adası yoktur. 1923 Lozan Antlaşması, 04 Ocak 1932 Türk İtalyan Sözleşmesi ve 1947 Paris Antlaşması'na göre Keçi Adası Türk adasıdır.

Yazının tamamı için tıklayınız. 

AdminAdmin