Gündem
Giriş Tarihi : 01-03-2016 15:10   Güncelleme : 01-03-2016 15:10

"Turizm sezonu son 30 yılın en büyük krizini yaşayacak"

MUĞLA - Bodrum Profesyonel Yöneticileri Derneği (BOYD) Başkanı Serdar Karcılıoğlu, 2016 yılı turizm sezonunun başlamadan 200 bin kişinin işsiz kaldığını, alınan tedbirlerin arttırılması gerektiğini söyledi

MUĞLA - Bodrum Profesyonel Yöneticileri Derneği (BOYD) Başkanı Serdar Karcılıoğlu, 2016 yılı turizm sezonunun başlamadan 200 bin kişinin işsiz kaldığını, alınan tedbirlerin arttırılması gerektiğini söyledi. Karcılıoğlu, "Son 30 yılın en büyük krizini yaşayacağız." dedi.

Soma'daki maden faciasında yaşamını yitiren 37 gencin istihdam edilmesi için Aralık ayından bu yana turizm eğitimi veren BOYD ile Rüzgar Elektrik Üretim A.Ş., Göltürkbükü Hilton Resort Otel'de, 'Turizmde 2016 yılı Sezon Değerlendirme' toplantısı yaptı.

BOYD Başkanı Serdar Karcılıoğlu, eğitimleri mayıs ayına kadar tamamlayacak olan gençlerin büyük bölümünün Hilton Oteli'nde istihdam edileceklerini söyledi. Somalı gençlerin madene inmek zorunda kalmayacaklarını ifade eden Karcılıoğlu, "Özel sektörümüzün de verdiği bu desteklerle her yıl birçok Somalı genci turizm sektöründe istihdam etmeyi sürdüreceğiz. Somalı gençler bugüne kadar aldıkları eğitimlerde ne kadar başarılı ve yetenekli olduklarını kanıtladı. Bundan sonra Somalı gençlerimizin kaderleri madenler değil beş yıldızlı oteller olacak." şeklinde konuştu.

Bazı turizmcilerin pembe tablo çizerek yılı yüzde 15 kayıp ile kapatmayı planladıklarını aktaran Karcılıoğlu, "Son otuz yılın en büyük krizi ile karşı karşıyayız. Başta ABD olmak üzere Avrupa ülkelerinin büyük bir bölümü otuz yıldır ilk kez vatandaşlarına 'Türkiye'ye gitmeyin' uyarısı yaptı. Hiç kimse ümide kapılmasın, daha sezon başlamadan turizm sektöründe tam 200 bin kişi işsiz kaldı. Bazı tesisler de tasarruf tedbirleri ile krizi atlatmaya çalışırken bazılarının pembe tabloya bakarak paralarını turizme yatırmayı düşündükleri duyumunu alıyoruz. Kimse bu hataya düşmesin, yatırdıkları paraları alamazlar." ifadelerini kullandı.

Türkiye'de yaşanan Suriye krizinin, Yunanistan ile İspanya'ya yaradığını kaydeden Karcılıoğlu, "Şimdiden yataklarını doldurmuş durumdalar. Bu krizi bu yıl aşsak bile krizden çıkmak en az 3- 4 yıl sürer. Çünkü tur operatörleri çektikleri uçakları başka ülkelere en az beşer yıllık anlaşma yaparak yönlendiriyor. Geri gelmeleri beş yılı bulur. Bu gerçekleri bilerek devlet daha köklü, daha detaylı ve bilinçli tedbirler almalı, bu uyarılarımızı ciddiye almayanlar gerçek başa geldiğinde anlayacaklar ama bu kez de iş işten geçmiş olacak. Yıllardır yaşanan krizlerde, yaptığımız uyarılarla, haklı olmaktan bıktık, umarım bu defa turizm profesyonelleri bizleri ciddiye alır." diye konuştu.

Karcılıoğlu, Hindistan pazarından turist getireceklerini söyleyenlerin ise hayal peşinde koştuklarına vurgu yaparak, "Türkiye zaten son 20 yılda ortalama yüzde 55-60 yatak doluluğu ile sezonu kapatıyor. Yani her yıl yüzde 40 açığımız var. Hindistan pazarında bu kadar turist vardı da şimdiye kadar neden oradan doldurmadınız? İngiliz, Alman'ı buraya gelmezken bu kriz ortamında Hintli turistin geleceğini sananlar, feci şekilde yanılıyor veya birilerini de yanıltıyorlar." dedi.Cihan
AdminAdmin