Ekonomi
Giriş Tarihi : 07-07-2021 13:22   Güncelleme : 07-07-2021 13:22
Abone ol

Turkcell Enerji, Boyut Grup Enerji’yi satın aldı

Turkcell: “Turkcell Enerji bünyesindeki bu satın alma ile enerji tüketimimizi kendi kendimize ve yenilenebilir kaynaklardan karşılayarak, odağımıza aldığımız sürdürülebilirlik inisiyatifinin güçlendirilmesi amaçlanmıştır.”

Turkcell Enerji, Boyut Grup Enerji’yi satın aldı

Turkcell'in yüzde 100 iştiraki olan Turkcell Enerji Çözümleri ve Elektrik Satış Ticaret AŞ (Turkcell Enerji), yenilenebilir enerji üretimi konusunda faaliyet gösteren “Boyut Grup Enerji Elektrik Üretim ve İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş”nin (Boyut Grup Enerji) hisselerinin tamamının satın alınmasına ilişkin olarak pay devir sözleşmesi imzaladı.

Turkcell İletişim Hizmetleri tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yapılan açıklamada, şirketin yüzde 100 iştiraki olan Turkcell Enerji tarafından, Boyut Grup Enerji hisselerinin tamamının satın alınmasına ilişkin olarak pay devir sözleşmesinin imzalandığı bildirildi.

Satın alma bedeli 29,6 milyon dolar 

Söz konusu işlemin bedelinin 29,6 milyon dolar olduğu belirtilen açıklamada,  hisse senetlerinin devrinin, ilgili mercilerden alınacak izinler ve ön şartların tamamlanması sonrasında gerçekleştirileceği belirtildi.

Boyut Grup Enerji'nin net borçları sonrasında, Turkcell Enerji’den nakit çıkış bedelinin 11,5 milyon doları olacağı bildirilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Bu tutarın 500 bin doları olan bölümü anlaşma tarihinden 2 yıl sonra gerçekleşecektir. Boyut Grup Enerji, 18MW mekanik üretim gücüne sahip olan İzmir Çeşme'de kurulu Karadağ Rüzgar Enerji Santralini bünyesinde bulundurmaktadır. 2016 yılında devreye alınan santralin lisans süresi 2057'de sona erecektir. Santralin 2026 sonuna kadar devlet alım garantisi mevcut olup, 2021-2026 yılları arasında beklenen yıllık geliri yaklaşık 5 milyon dolardır. 

Turkcell Enerji, Enerjicell markasıyla tüm Türkiye'de bireysel ve kurumsal serbest tüketici kapsamındaki elektrik tüketicilerine hizmet vermektedir. Turkcell Enerji bünyesinde yapılacak bu satın alma ile enerji tüketimimizi kendi kendimize ve yenilenebilir kaynaklardan karşılayarak, odağımıza aldığımız sürdürülebilirlik inisiyatifinin güçlendirilmesi amaçlanmıştır. Ayrıca, Turkcell olarak 2030 itibarıyla elektrik tüketimimizin tamamını yenilenebilir kaynaklardan karşılama ve 2050 itibarıyla karbon nötr bir şirket olma hedeflerimize doğru bir adım daha atmış olduk.”

Ajans Bizim