Gündem
Giriş Tarihi : 03-10-2020 11:57   Güncelleme : 03-10-2020 11:57
Abone ol

Türkiye vaka sayılarını tartışırken DSÖ’den çarpıcı açıklama

Türkiye vaka sayılarıyla ilgili Sağlık Bakanlığı'nın paylaştığı verileri tartışırken, Dünya Sağlık Örgütü'nden Türkiye'nin corona virüsü mücadelesine övgü geldi.

Türkiye vaka sayılarını tartışırken DSÖ’den çarpıcı açıklama

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yalnızca semptom gösteren hasta sayılarını açıkladıklarını söylemesi sonrası, Türkiye’de corona virüsü vakalarıyla ilgili tartışma sürerken Dünya Sağlık Örgütü’nden açıklama geldi.

DSÖ Avrupa Bölge Ofisi’nden yapılan yazılı açıklamada, “Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölge Ofisi, Türkiye’nin semptom göstermeyen kişiler de dahil olmak üzere tarama testlerini yapabilmek amacıyla nisan ayındaki günlük test kapasitesini ağustos ayından itibaren üç katına çıkarmasını ve virüsün yayılmasını önleme stratejisini takdire şayan bulmaktadır. Bu sayede, herhangi bir semptom göstermeyen kişiler de dahil sağlık sisteminin daha fazla insana ulaşabilmesi mümkün olmaktadır. Risk altındaki bireyler, şüpheli ve olası vakalar ve teyit edilen vakaların yakın temaslıları test açısından önceliklendirilmektedir” ifadeleri yer aldı.

‘TÜM POZİTİF VAKALARI İZOLE’

Test yapılmasının, virüsün hangi kişilere bulaştığını anlamak ve bu sayede bulaşı kontrol altına almak için elzem bir halk sağlığı önlemi olduğu belirtilen açıklamanın devamında, “Türkiye, semptom gösteren ya da göstermeyen tüm Covid-19 pozitif vakalarını izole etmektedir. Bu yaklaşım bulaş zincirini kırmak için bir ön koşuldur. DSÖ, aynı zamanda, konuyla ilgili DSÖ rehberi kapsamında veri toplama ve pandemiye yanıt önlemlerinin uyumlu hale getirilmesine yönelik çağrılar yapmaktadır.

DSÖ, raporlama ve veri toplama mekanizmalarının güçlendirilmesi ve geliştirilmesi için Türkiye’nin de dahil olduğu tüm üye ülkeleri ile düzenli ve gerekli görüldüğünde istişarelerini devam ettirmektedir. DSÖ olarak, Covid-19’un durdurulabilmesi için pandemi sürecinde veri paylaşımını daha güçlü hale getirmek ve kanıta dayalı kararları desteklemek amacıyla karşılaşılan sorunlar ve çözümleri ele almak üzere bölgede ülkeleri bir araya getirmeyi planlamaktayız” denildi.

KOCA: PAYLAŞMAYA HAZIRIZ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, DSÖ’nün Türkiye’yi takdir eden açıklaması için teşekkür etti. Koca, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “DSÖ Avrupa bölgesinde Covid-19 veri raporlamasını uyumlu hale getirmek için yayınladığı basın bildirisi ile virüsün yayılmasını önleme stratejimizi takdir etti. Türkiye bu konuda da deneyimini paylaşmaya hazır. Avrupa Bölge Direktörü Hans Kluge’ye teşekkürler” ifadelerini kullandı.