Yaşam
Giriş Tarihi : 17-06-2016 11:23   Güncelleme : 17-06-2016 11:23
Abone ol

Türkiye'de yılda ortalama bin kişi suda boğularak hayatını kaybediyor

Yaz mevsiminin gelmesiyle artan sıcaklıklardan bunalan insanlar serinlemek için deniz, nehir, göl, sulama kanalı ve havuzları alternatif olarak kullanıyor. Yüzmek ya da serinlemek için suya girenler, yüzme bilmediği veya can yeleği bulundurmadığı için boğularak hayatını kaybedebiliyor. Yüzme bilmeyenlerin boğularak ölmesine karşılık, yüzme bilenler ise akıntıya kapılma, adaleye kramp girme, sara nöbeti, sarhoşluk veya kalp krizi sonucu hayatını kaybediyor.

Türkiye'de yılda ortalama bin kişi suda boğularak hayatını kaybediyor

Türkiye’de sıcaklıkların en fazla hissedildiği illerden biri olan Adana'da, sıcakların başlamasıyla birlikte boğulma vakaları da meydana gelmeye başladı. Sıcaktan bunalan insanlar, şehrin ortasından geçen DSİ'ye ait sulama kanallarının yanı sıra yine Seyhan Nehri, Baraj Gölü ve sulama kanallarını serinlemek için kullanıyor. Çocuklar ve gençler, bilinçsizce kullandıkları bu alanlarda çoğu zaman boğularak hayatlarını kaybediyor. 

BOĞULMA 30 SANİYE 1 DAKİKA GİBİ KISA SÜREDE MEYDANA GELİR

Uzmanlar, özellikle yüzme bilmeyenleri bu konuda uyarıyor. Yüzücü antrenörü Gökhan Canciğer, "Yanınızda yüzmeyi bilen birileri olmadan ve bilmediğiniz yerlerde kesinlikle suya girmeyin." diye uyarırken, ’’Boğulma, sanıldığı gibi çok uzun sürelerde, çığlıklar ile 'Boğuluyorum imdat'lar ile olmayan bir durumdur. 30 saniye, 1 dakika gibi kısa sürede meydana gelir. Siz arkadaşınızın serinlemek için daldığını zannederken, o an yaşam mücadelesi veriyordur.‘’ diyerek, ayrıca aç veya fazlasıyla tok olarak yüzülmemesi konusunda uyardı.

HER YIL TÜRKİYE’DE BİN, DÜNYADA İSE YARIM MİLYON BOĞULMA VAKASI OLUYOR

Türkiye’de yaklaşık bin kişi, dünya genelinde ise yarım milyonu bulan boğulma vakası olduğunu söyleyen Adana Tabib Odası Başkanı Doç. Dr. Ali İhsan Ökten ise bazı hastalıkları olan kişilerin kesinlikle yüzmemesi gerektiğini söyledi. Ökten, şöyle dedi: "Sara, beyin tümörü ve alkollü kişiler yüzmemelidir. Boğulma tehlikesi yaşayan birinin bilinci kaybolmuş ise önemli bir durumdur. Öncelikle solunum ve kalp masajına başlamak gerekir. Çünkü beynin oksijensizliğe dayanıklığı en fazla 3 dakikadır. Bu süreyi çok iyi kullanmak gerekir. Kişi sırt üstü yatırılıp başı arkaya doğru tutulur. Ağızdan ağıza en az 5-6 kez solunum yapar. Eğer kalp durmuş ise bir de kalp masajı yapmalı. Kalp çalışıyorsa, yan yatırılıp karın bölgesine bastırılıp suyu dışarı atması sağlanır. Özellikle boğulmalarda su, akciğerlere değil mideye birikir. Bunlara dikkat edilmelidir. Sonrasında acilen 112 Acil aranmalı veya en yakın sağlık kuruluşuna götürülmelidir.’’ 

BOĞULMA TEHLİKESİ GEÇİRENLER KESİNLİKLE BAĞIRMAZ

Adli Tıp Uzmanı Alim Çürük de boğulma esnasında kesinlikle bağırma, çağırma gibi yardım çığlıkları atılmadığına vurgu yaparak, ilk müdahaleyi uygulamalı olarak gösterdi. Çürük, "Hastanın yatış pozisyonu çok önemli. Ayrıca, kalp masajını, mutlaka bilen biri yapmalı. Sığ su atlamalarında boyun bölgesine dikkat edilmesi, kırık-çıkık gibi sorunlar olabilir. Hastayı fazla sarsmayın." diye uyarıda bulundu.

 
 
CİHAN